Systemvetenskapliga programmet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 941 sökande hittills, varav 331 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,9 sökande per antagen.
VT 2026
13,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,02 | 17,86 | −0,16 | 313 | −0,28 |
| BII | 17,30 | 17,19 | −0,11 | 90 | −0,07 |
| HP | 1,00 | 1,00 | oförändrat | 232 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,41)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 941 | 331 | ||||
| HT 2026 | 17,86 | 17,19 | 1,00 | 1 098 | 272 | 69 |
| VT 2026 | 17,03 | 17,03 | 0,95 | 1 002 | 417 | 76 |
| HT 2025 | 17,71 | 17,56 | 1,00 | 1 216 | 294 | 74 |
| VT 2025 | 17,25 | 17,39 | 1,00 | 995 | 468 | 76 |
| HT 2024 | 17,86 | 17,40 | 1,05 | 1 269 | 312 | 77 |
| VT 2024 | 17,60 | 17,75 | 0,95 | 1 004 | 497 | 76 |
| HT 2023 | 17,86 | 17,52 | 1,05 | 1 174 | 309 | 77 |
| VT 2023 | 17,34 | 17,07 | 1,00 | 952 | 468 | 73 |
| HT 2022 | 17,55 | 17,50 | 1,05 | 1 177 | 292 | 72 |
| VT 2022 | 17,23 | 16,74 | 0,95 | 873 | 405 | 73 |
| HT 2021 | 17,45 | 17,64 | 1,05 | 1 054 | 253 | 72 |
| VT 2021 | 17,40 | 17,03 | 0,95 | 906 | 412 | 73 |
| HT 2020 | 17,45 | 16,65 | 0,90 | 1 020 | 268 | 81 |
| VT 2020 | 17,22 | 16,78 | 0,95 | 769 | 363 | 73 |
| HT 2019 | 17,08 | 17,44 | 0,95 | 918 | 245 | 81 |
| VT 2019 | 16,76 | 16,63 | 0,95 | 705 | 310 | 73 |
| HT 2018 | 16,90 | 15,29 | 1,00 | 979 | 250 | 81 |
| VT 2018 | 16,00 | 15,33 | 1,00 | 758 | 326 | 80 |
| HT 2017 | 16,50 | 16,50 | 1,05 | 919 | 213 | 76 |
| VT 2017 | 15,57 | 15,70 | 0,90 | 694 | 278 | 80 |
| HT 2016 | 15,90 | 15,79 | 0,95 | 980 | 197 | 95 |
| VT 2016 | 16,10 | 16,30 | 1,00 | 746 | 283 | 67 |
| HT 2015 | 16,52 | 15,95 | 1,05 | 1 010 | 195 | 65 |
| VT 2015 | 16,90 | 16,50 | 1,00 | 676 | 272 | 50 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,17 | 1,00 | 927 | 190 | 71 |
| VT 2014 | 16,00 | 15,50 | 0,90 | 623 | 251 | 50 |
| HT 2013 | 16,00 | 14,90 | 0,90 | 707 | 134 | 62 |
| VT 2013 | 16,00 | 15,03 | 0,80 | 444 | 186 | 50 |
| HT 2012 | 15,04 | 14,70 | 0,70 | 470 | 89 | 62 |
| VT 2012 | * | 11,50 | * | 239 | 93 | 80 |
| HT 2011 | 11,34 | * | * | 304 | 60 | 66 |
| VT 2011 | * | * | * | 182 | 54 | 69 |
| HT 2010 | * | * | * | 231 | 43 | 66 |
| VT 2010 | * | 152 | 40 | 59 | ||
| HT 2009 | * | 225 | 45 | 56 | ||
| VT 2009 | * | 115 | 49 | 37 | ||
| HT 2008 | * | 143 | 36 | 33 | ||
| VT 2008 | – | 27 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet | Örebro | 17,86 | 1,00 | 15,9 | 1 098 |
| Högskolan Dalarna | Borlänge | * | * | 3,8 | 301 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 14,75 | 0,85 | 14,3 | 286 |
Om programmet
Utbildningen inom systemvetenskap ger dig ett brett utbud av kurser och stora valmöjligheter för att forma just din studietid efter ditt eget intresse. Det systemvetenskapliga programmet erbjuder till exempel kurser inom så kallad objektorienterad analys och design, agila metoder, interaktionsdesign, databashantering samt programmering i C# och Java. I slutet av dina studier erbjuder utbildningen i systemvetenskap dig möjlighet att driva ett systemutvecklingsprojekt i nära samarbete med näringslivet eller offentlig sektor.
Enligt den rekommenderade studiegången har du en fri termin där du kan välja att läsa en utbytestermin eller en kurs inom valfritt ämne. Efter utbildningen kan du arbeta med utveckling och anpassning av IT-system såväl som med programmering och verksamhetsutveckling. Du kommer också ha färdigheter i områdets verktyg och arbetssätt. Med hjälp av dessa kommer du självständigt kunna identifiera och lösa problem som är typiska för affärs- och organisationsutveckling med hjälp av IT.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- Civilingenjör, Industriell ekonomiÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI18,95HP1,35Sök/plats12,9
- Högskoleingenjör, MaskinteknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,70HP1,25Sök/plats11,7
- Civilingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,45HP1,00Sök/plats6,9
- Högskoleingenjör, Industriell ekonomiÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,24HP1,20Sök/plats11,5
- Högskoleingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,20HP0,90Sök/plats5,9
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,59HP1,20Sök/plats11,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,02 | 41 | 17,86 | 34 | 313 |
| BII | 17,30 | 6 | 17,19 | 5 | 90 |
| HP | 1,00 | 33 | 1,00 | 28 | 232 |
| BF | 4,00 | 2 | 3,50 | 2 | 12 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,45 | 56 | 17,03 | 37 | 298 |
| BII | 17,03 | 11 | 17,03 | 8 | 111 |
| HP | 0,95 | 46 | 0,95 | 30 | 227 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 15 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 429 | 46 % | – | – |
| Män | 512 | 54 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 596 | 63 % | – | – |
| 25–34 år | 282 | 30 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 63 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskapliga programmet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,86 i betygsgruppen BI, 17,19 i BII, 1,00 på högskoleprovet.
Hur många sökte Systemvetenskapliga programmet HT 2026?
1 098 personer sökte, och 272 hade programmet som förstahandsval. 69 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan Dalarna, Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod