Högskoleingenjör, Industriell ekonomi
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,52 | 17,24 | −0,28 | 40 | −0,73 |
| BII | 17,36 | 16,78 | −0,58 | 36 | −0,29 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 67 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,10)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,24 | 16,78 | 1,20 | 404 | 49 | 35 |
| HT 2025 | 16,93 | 17,85 | 1,05 | 380 | 49 | 35 |
| HT 2024 | 16,73 | 15,63 | 0,90 | 306 | 42 | 38 |
| HT 2023 | 16,46 | 16,12 | 0,95 | 275 | 41 | 35 |
| HT 2022 | 14,88 | 15,78 | 0,70 | 282 | 40 | 35 |
| HT 2021 | 17,14 | 18,47 | 1,00 | 275 | 44 | 40 |
| HT 2020 | 15,31 | 16,20 | 0,95 | 320 | 48 | 40 |
| HT 2019 | 15,78 | 17,23 | 0,80 | 274 | 27 | 30 |
| HT 2018 | 15,55 | 16,10 | 0,80 | 343 | 37 | 35 |
| HT 2017 | 15,52 | 15,75 | 1,00 | 339 | 37 | 30 |
Om programmet
Basen i utbildningen är maskinteknik, ett brett teknikområde som ger dig förståelse för produkter och utvecklingsprocesser.
Exempel på sådant du kommer att läsa är mekanik, hållfasthetslära, solidmodellering och ritteknik, konstruktionsmaterial, kvalitetsutveckling, ekonomistyrning, produktionsteknik och lean, energiteknik, ledning och styrning av processer, konstruktionsteknik samt produktutveckling. I flera av kurserna förekommer projektarbeten och företagsförlagda projekt. Att lära sig verktyg och metoder för projektstyrning, samt att få tillfälle att praktisera dessa, är en väsentlig del i utbildningen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- Systemvetenskapliga programmetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,86HP1,00Sök/plats15,9
- Civilingenjör, Industriell ekonomiÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI18,95HP1,35Sök/plats12,9
- Högskoleingenjör, MaskinteknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,70HP1,25Sök/plats11,7
- Civilingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,45HP1,00Sök/plats6,9
- Högskoleingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,20HP0,90Sök/plats5,9
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,59HP1,20Sök/plats11,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,52 | 15 | 17,24 | 14 | 40 |
| BII | 17,36 | 5 | 16,78 | 4 | 36 |
| HP | 1,20 | 10 | 1,20 | 9 | 67 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 8 | * | 8 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 128 | 32 % | 13 | 37 % |
| Män | 276 | 68 % | 22 | 63 % |
| 24 år eller yngre | 350 | 87 % | 32 | 91 % |
| 25–34 år | 50 | 12 % | 3 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,24 i betygsgruppen BI, 16,78 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjör, Industriell ekonomi HT 2026?
404 personer sökte, och 49 hade programmet som förstahandsval. 35 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod