Civilingenjör, Industriell ekonomi
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,32 | 18,95 | −0,37 | 129 | −0,24 |
| BII | 19,45 | 19,45 | oförändrat | 39 | −0,01 |
| HP | 1,35 | 1,35 | oförändrat | 156 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,60)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,95 | 19,45 | 1,35 | 839 | 70 | 65 |
| HT 2025 | 18,85 | 19,89 | 1,35 | 768 | 64 | 65 |
| HT 2024 | 18,81 | 19,20 | 1,30 | 656 | 59 | 60 |
| HT 2023 | 19,48 | 19,60 | 1,25 | 557 | 44 | 58 |
| HT 2022 | 19,12 | 19,15 | 1,25 | 500 | 44 | 50 |
| HT 2021 | 19,55 | 20,15 | 1,25 | 644 | 59 | 50 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,81 | 1,20 | 600 | 74 | 53 |
| HT 2019 | 18,77 | 19,27 | 1,20 | 615 | 91 | 50 |
| HT 2018 | 18,75 | 17,44 | 1,15 | 797 | 58 | 50 |
| HT 2017 | 18,23 | 17,45 | 1,25 | 766 | 61 | 50 |
| HT 2016 | 18,40 | 16,43 | 1,25 | 683 | 63 | 50 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen ger dig breda och djupa kunskaper i teknikbaserad affärsutveckling. Du lär dig maskinteknik, produkt- och kvalitetsutveckling, ekonomi, marknadsföring och organisationsutveckling. Du kommer under utbildningen att analysera och hitta innovativa lösningar på komplexa problem. Presentationsteknik, projektledning, samarbetsförmåga och nätverksbyggande är kompetenser som är nödvändiga för att bli en framgångsrik civilingenjör och går som en röd tråd genom hela utbildningen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- Systemvetenskapliga programmetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,86HP1,00Sök/plats15,9
- Högskoleingenjör, MaskinteknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,70HP1,25Sök/plats11,7
- Civilingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,45HP1,00Sök/plats6,9
- Högskoleingenjör, Industriell ekonomiÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,24HP1,20Sök/plats11,5
- Högskoleingenjör, DatateknikÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,20HP0,90Sök/plats5,9
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,59HP1,20Sök/plats11,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,32 | 50 | 18,95 | 37 | 129 |
| BII | 19,45 | 8 | 19,45 | 6 | 39 |
| HP | 1,35 | 30 | 1,35 | 22 | 156 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 292 | 35 % | 22 | 34 % |
| Män | 547 | 65 % | 43 | 66 % |
| 24 år eller yngre | 799 | 95 % | 63 | 97 % |
| 25–34 år | 35 | 4 % | 2 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 5 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,95 i betygsgruppen BI, 19,45 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjör, Industriell ekonomi HT 2026?
839 personer sökte, och 70 hade programmet som förstahandsval. 65 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,10 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod