Samhällsvetarprogram
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 109 sökande hittills, varav 143 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
30,7 sökande per antagen.
VT 2026
22,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,48 | 20,26 | −0,22 | 179 | −0,28 |
| BII | 21,15 | 21,15 | oförändrat | 76 | −0,04 |
| HP | 1,40 | 1,35 | −0,05 | 213 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,66)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 109 | 143 | ||||
| HT 2026 | 20,26 | 21,15 | 1,35 | 1 319 | 149 | 43 |
| VT 2026 | 19,84 | 20,35 | 1,35 | 1 034 | 176 | 46 |
| HT 2025 | 20,21 | 20,55 | 1,35 | 1 252 | 177 | 46 |
| VT 2025 | 19,69 | 20,05 | 1,20 | 997 | 154 | 46 |
| HT 2024 | 20,05 | 20,70 | 1,25 | 1 082 | 159 | 46 |
| VT 2024 | 19,22 | 19,63 | 1,20 | 796 | 130 | 46 |
| HT 2023 | 19,90 | 20,38 | 1,20 | 907 | 120 | 43 |
| VT 2023 | 18,77 | 19,30 | 1,10 | 747 | 119 | 45 |
| HT 2022 | 19,69 | 20,50 | 1,15 | 917 | 120 | 43 |
| VT 2022 | 18,49 | 19,40 | 1,15 | 760 | 120 | 43 |
| HT 2021 | 19,60 | 20,60 | 1,20 | 864 | 109 | 47 |
| VT 2021 | 19,14 | 19,25 | 1,05 | 846 | 112 | 47 |
| HT 2020 | 19,69 | 20,60 | 1,15 | 817 | 109 | 47 |
| VT 2020 | 18,05 | 18,80 | 1,05 | 640 | 88 | 47 |
| HT 2019 | 19,11 | 19,79 | 1,20 | 714 | 92 | 47 |
| VT 2019 | 18,65 | 18,80 | 1,05 | 700 | 83 | 47 |
| HT 2018 | 18,96 | 19,55 | 1,10 | 830 | 77 | 47 |
| VT 2018 | 18,45 | 18,85 | 1,20 | 747 | 93 | 47 |
| HT 2017 | 19,36 | 19,17 | 1,20 | 832 | 108 | 45 |
| VT 2017 | 18,39 | 19,30 | 1,25 | 810 | 102 | 47 |
| HT 2016 | 19,60 | 19,85 | 1,25 | 933 | 111 | 47 |
| VT 2016 | 19,25 | 19,80 | 1,15 | 871 | 104 | 47 |
| HT 2015 | 20,19 | 19,70 | 1,25 | 1 059 | 138 | 45 |
| VT 2015 | 19,50 | 18,80 | 1,20 | 903 | 122 | 45 |
| HT 2014 | 19,80 | 19,52 | 1,20 | 1 047 | 125 | 45 |
| VT 2014 | 19,35 | 18,98 | 1,20 | 869 | 120 | 45 |
| HT 2013 | 19,55 | 19,71 | 1,25 | 1 015 | 116 | 48 |
| VT 2013 | 18,70 | 16,27 | 1,00 | 741 | 94 | 50 |
| HT 2012 | 19,55 | 19,04 | 1,20 | 964 | 96 | 50 |
| VT 2012 | 17,55 | 18,29 | 0,90 | 427 | 62 | 45 |
| HT 2011 | 18,75 | 19,63 | 1,10 | 603 | 77 | 50 |
| VT 2011 | 16,54 | 18,29 | 0,70 | 321 | 62 | 45 |
| HT 2010 | 19,40 | 19,35 | 1,20 | 645 | 110 | 50 |
| VT 2010 | 1,00 | 298 | 86 | 43 | ||
| HT 2009 | 1,20 | 513 | 84 | 50 | ||
| VT 2009 | 0,80 | 163 | 51 | 45 | ||
| HT 2008 | 1,10 | 370 | 81 | 43 | ||
| VT 2008 | * | 38 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,26 | 1,35 | 30,7 | 1 319 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Borlänge | 13,78 | 0,25 | 7,8 | 659 |
| Umeå universitet | Umeå | 16,78 | 0,70 | 7,7 | 346 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | * | * | 2,7 | 202 |
Om programmet
Samhällsvetenskap är studiet av människor i samverkan - att upptäcka, förklara och förstå konsekvenserna av människors agerande i samverkan med varandra och omgivningen. Inom samhällsvetarprogrammet i Uppsala kan du bygga upp den utbildning som passar just dina intressen och mål. Efter en grundkurs där du lär dig ett samhällsvetenskapligt arbetssätt och metodik kan du fördjupa dig inom flera samhällsvetenskapliga ämnen.
Genom ditt val av kurser och fördjupning skaffar du dig en utbildning som efterfrågas av företag, organisationer och offentlig verksamhet. Kurser i ekonomi kombinerade med språk kan vara lämpliga för dig som vill inrikta dig mot internationell verksamhet. Beteendevetenskap och kommunikation kan vara en lämplig kombination om du vill arbeta med personal- och utbildningsfrågor. Att förstå problematiken kring fördelningsfrågor, markanvändning och demokrati är då viktigt, varför samhällsgeografiska och statsvetenskapliga kurser kan vara lämpliga.
Samhällsvetare arbetar ofta med ekonomiskt eller ekonomiskt/statistiskt arbete, planering, utvärderings- och analysarbete, organisations- och personaladministration samt marknadsföring. Programmet kan vara inkörsporten till samhällsvetenskaplig forskarutbildning och forskning.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- SocionomprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,31HP1,20Sök/plats46,0
- PsykologprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,77HP1,65Sök/plats73,8
- Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,44HP1,30Sök/plats62,1
- Politices kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,56HP1,35Sök/plats14,0
- Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,21HP1,25Sök/plats23,1
- Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudierUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,57HP1,25Sök/plats14,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,48 | 21 | 20,26 | 21 | 179 |
| BII | 21,15 | 4 | 21,15 | 4 | 76 |
| HP | 1,40 | 16 | 1,35 | 16 | 213 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,95 | 24 | 19,84 | 24 | 212 |
| BII | 20,45 | 4 | 20,35 | 4 | 70 |
| HP | 1,35 | 18 | 1,35 | 18 | 233 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 701 | 63 % | – | – |
| Män | 408 | 37 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 940 | 85 % | – | – |
| 25–34 år | 146 | 13 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 23 | 2 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,26 i betygsgruppen BI, 21,15 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Samhällsvetarprogram HT 2026?
1 319 personer sökte, och 149 hade programmet som förstahandsval. 43 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan Dalarna, Umeå universitet, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod