Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
23,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,73 | 20,21 | −0,52 | 273 | −0,37 |
| BII | 20,94 | 20,40 | −0,54 | 34 | −0,18 |
| HP | 1,30 | 1,25 | −0,05 | 177 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,36)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,21 | 20,40 | 1,25 | 1 268 | 315 | 55 |
| HT 2025 | 20,94 | 20,51 | 1,30 | 1 543 | 377 | 50 |
| HT 2024 | 20,78 | 20,42 | 1,25 | 1 491 | 393 | 65 |
| HT 2023 | 20,73 | 20,50 | 1,15 | 1 464 | 388 | 65 |
| HT 2022 | 20,47 | 19,80 | 1,15 | 1 356 | 323 | 65 |
| HT 2021 | 20,57 | 20,65 | 1,20 | 1 212 | 303 | 60 |
| HT 2020 | 20,78 | 20,48 | 1,20 | 1 394 | 358 | 70 |
| HT 2019 | 20,68 | 20,70 | 1,20 | 1 315 | 384 | 65 |
| HT 2018 | 20,57 | 19,79 | 1,25 | 1 428 | 341 | 60 |
| HT 2017 | 20,45 | 19,45 | 1,30 | 1 715 | 442 | 50 |
Om programmet
Om du vill jobba med medier, som journalist, producent eller kommunikatör ger kandidatprogrammet i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik dig en förstklassig utbildning och möjlighet att spela en viktig roll i framtidens kommunikationssamhälle. Du profilerar dina studier själv genom att välja ett av spåren digitala mediestudier, journalistikstudier eller studier i organisationskommunikation. Du lär dig de vetenskapliga och teoretiska grunderna och får även arbeta med yrkesförberedande projekt som gör det möjligt att lära genom att göra.
För att du ska komma ordentligt förberedd ut i dagens digitala medielandskap och arbetsliv ger programmet en specialisering i informationssystem och digital kommunikation, vilket till exempel inkluderar webbproduktion, sociala medier och interaktionsdesign.
Möjlighet att göra praktik och att studera utomlands samt utrymmet att själv påverka inriktningen på din utbildning gör att du lätt kan forma de här tre åren till precis det du vill. Du förbereds för fortsatta akademiska studier och rustas, både teoretiskt och praktiskt, för ditt framtida yrkesval.
Kommunikatör, medieanalytiker och journalist är exempel på möjliga yrken efter studierna. Kandidatprogrammet i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik är också en utmärkt grund att stå på för fortsatta studier.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- SocionomprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,31HP1,20Sök/plats46,0
- PsykologprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,77HP1,65Sök/plats73,8
- Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,44HP1,30Sök/plats62,1
- Politices kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,56HP1,35Sök/plats14,0
- SamhällsvetarprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,26HP1,35Sök/plats30,7
- Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudierUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,57HP1,25Sök/plats14,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,73 | 34 | 20,21 | 31 | 273 |
| BII | 20,94 | 2 | 20,40 | 2 | 34 |
| HP | 1,30 | 24 | 1,25 | 22 | 177 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 997 | 79 % | 39 | 71 % |
| Män | 271 | 21 % | 16 | 29 % |
| 24 år eller yngre | 1 141 | 90 % | 53 | 96 % |
| 25–34 år | 114 | 9 % | 2 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 13 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,21 i betygsgruppen BI, 20,40 i BII, 1,25 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik HT 2026?
1 268 personer sökte, och 315 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,73 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod