Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,04 | 20,57 | −0,47 | 193 | −0,46 |
| BII | 21,05 | 21,05 | oförändrat | 32 | −0,01 |
| HP | 1,35 | 1,25 | −0,10 | 179 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,22)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,57 | 21,05 | 1,25 | 1 117 | 205 | 75 |
| HT 2025 | 20,63 | 21,07 | 1,30 | 1 142 | 239 | 75 |
| HT 2024 | 20,52 | 20,00 | 1,25 | 1 127 | 241 | 75 |
| HT 2023 | 20,94 | 21,20 | 1,20 | 961 | 190 | 53 |
| HT 2022 | 20,47 | 20,75 | 1,20 | 1 007 | 205 | 75 |
| HT 2021 | 20,35 | 20,32 | 1,15 | 1 067 | 194 | 75 |
| HT 2020 | 20,55 | 19,69 | 1,10 | 1 161 | 206 | 75 |
| HT 2019 | 20,42 | 20,36 | 1,20 | 1 031 | 242 | 66 |
| HT 2018 | 20,57 | 19,40 | 1,25 | 1 184 | 260 | 65 |
| HT 2017 | 19,95 | 19,27 | 1,30 | 1 362 | 230 | 65 |
| HT 2016 | 20,80 | 20,23 | 1,25 | 1 325 | 263 | 65 |
| HT 2015 | 21,40 | 20,10 | 1,35 | 1 489 | 317 | 50 |
| HT 2014 | 21,00 | 19,71 | 1,30 | 1 478 | 288 | 50 |
| HT 2013 | 21,00 | 20,60 | 1,30 | 1 425 | 311 | 50 |
| HT 2012 | 21,20 | 20,21 | 1,40 | 1 319 | 359 | 60 |
| HT 2011 | 21,50 | 21,63 | 1,40 | 1 184 | 325 | 40 |
Om programmet
Är du intresserad av frågor kring fred och utveckling? Undrar du varför människor deltar i väpnade konflikter? Vill du veta vilka de största hindren är för hållbar demokratisk utveckling och hur utvecklingsmål och konfliktlösningsprocesser kan kombineras? Då ska du läsa kandidatprogrammet i freds- och utvecklingsstudier i Uppsala - en internationellt orienterad, tvärvetenskaplig utbildning i freds- och konfliktkunskap och utvecklingsstudier med en statsvetenskaplig profil.
Oavsett om du väljer att specialisera dig på freds- och konfliktkunskap eller utvecklingsstudier kan du lägga till och välja bland fristående kurser och på så sätt skräddarsy din utbildning efter intresse och vad du vill arbeta med. Är du till exempel intresserad av språk kan du läsa det som valfritt ämne eller fokusera mer på en speciell region eller ett land. Det finns även möjlighet till praktik och utlandsstudier.
Efter avslutat program har du en gedigen samhällsvetenskaplig kompetens som ger dig goda kvalifikationer att arbeta som utredare och analytiker. Du har även en internationell utbildning som ger dig möjlighet att söka arbete runt om i världen. Efter kandidatexamen kan du också söka dig vidare till masterprogram.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- SocionomprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,31HP1,20Sök/plats46,0
- PsykologprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,77HP1,65Sök/plats73,8
- Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,44HP1,30Sök/plats62,1
- Politices kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,56HP1,35Sök/plats14,0
- SamhällsvetarprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,26HP1,35Sök/plats30,7
- Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,21HP1,25Sök/plats23,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,04 | 41 | 20,57 | 41 | 193 |
| BII | 21,05 | 3 | 21,05 | 3 | 32 |
| HP | 1,35 | 30 | 1,25 | 30 | 179 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 4 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 783 | 70 % | 52 | 69 % |
| Män | 334 | 30 % | 23 | 31 % |
| 24 år eller yngre | 1 012 | 91 % | 70 | 93 % |
| 25–34 år | 91 | 8 % | 4 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 14 | 1 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,57 i betygsgruppen BI, 21,05 i BII, 1,25 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudier HT 2026?
1 117 personer sökte, och 205 hade programmet som förstahandsval. 75 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,06 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod