Samhällsvetarprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 16,78 | −1,07 | 42 | −1,72 |
| BII | 18,18 | 18,18 | oförändrat | 11 | −0,44 |
| HP | 0,80 | 0,70 | −0,10 | 19 | −0,20 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,72)
- HP 5 år: varierande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,78 | 18,18 | 0,70 | 346 | 48 | 45 |
| HT 2025 | 16,06 | 15,34 | 0,65 | 413 | 66 | 50 |
| HT 2024 | 16,08 | 17,40 | 0,55 | 349 | 60 | 50 |
| HT 2023 | * | * | * | 287 | 30 | 41 |
| HT 2022 | * | * | * | 287 | 32 | 50 |
| HT 2021 | 15,36 | 16,17 | 0,20 | 353 | 40 | 50 |
| HT 2020 | 15,75 | 15,14 | 0,55 | 343 | 40 | 50 |
| HT 2019 | 14,06 | 15,22 | 0,55 | 333 | 34 | 50 |
| HT 2018 | 15,46 | 14,24 | 0,60 | 457 | 39 | 50 |
| HT 2017 | 15,16 | 14,72 | 0,70 | 472 | 44 | 45 |
| HT 2016 | 17,20 | 14,40 | 0,90 | 433 | 37 | 45 |
| HT 2015 | 17,60 | 15,85 | 0,90 | 512 | 55 | 40 |
| HT 2014 | 16,70 | 16,70 | 0,95 | 503 | 48 | 40 |
| HT 2013 | 16,60 | 17,60 | 0,90 | 444 | 44 | 40 |
| HT 2012 | 16,20 | 15,90 | 0,50 | 326 | 49 | 40 |
| HT 2011 | * | * | * | 282 | 27 | 40 |
| HT 2010 | * | * | * | 293 | 34 | 49 |
| HT 2009 | * | 238 | 37 | 40 | ||
| HT 2008 | * | 186 | 30 | 27 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,26 | 1,35 | 30,7 | 1 319 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Borlänge | 13,78 | 0,25 | 7,8 | 659 |
| Umeå universitet | Umeå | 16,78 | 0,70 | 7,7 | 346 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | * | * | 2,7 | 202 |
Om programmet
Är du intresserad av de samhällsvetenskapliga och beteendevetenskapliga områdena och vill du själv ha ett aktivt inflytande på utformningen av din examen? Samhällsvetarprogrammet ger dig möjligheten att själv påverka din ämneskombination så att du kan sätta en personlig prägel på din utbildning.
Under utbildningen
Samhällsvetarprogrammet utmärker sig genom en öppen struktur och goda möjligheter att sätta en unik prägel på utbildning och examen.
_Gemensam programstart_
Programmets första termin utgör en introduktion till högre utbildning med syftet att ge grundläggande kunskaper och färdigheter inom det samhällsvetenskapliga området. I olika moment studeras den globala ekonomiska och sociala utvecklingen, dagsaktuella samhällsproblem samt samhällsvetenskaplig teori och metod.
_Valfrihet_
Därefter följer fem terminer med valfria ämnesstudier och en valfri ämnesfördjupning. Ämnesfördjupningen innebär att du läser tre terminer och skriver kandidatuppsats inom ett och samma ämne. Resterande två terminer är valfria och kan inkludera utlandsstudier och/eller en termins studier vid annan fakultet. Som programstudent har du platsgaranti till samhällsvetenskapliga fakultetens kurser, förutsatt att du uppfyller förkunskapskraven för kursen i fråga. Kurser väljs inför varje termin och i samråd med studievägledare om så önskas.
Efter utbildningen
Programmet förbereder för administrativt, utredande och planerande arbete i ett brett spektrum av verksamheter i både privat och offentlig sektor. Samhällsvetare återfinner man på myndigheter, länsstyrelser, skattemyndigheten, verk och departement, men också i privat regi på såväl stora som mindre företag. Programmet förbereder också för vidare studier på avancerad nivå och efterföljande studier på forskarutbildningsnivå.
Behörighet: Grundläggande behörighet. För vissa valfria eller valbara kurser och ämnen särskilda behörighetskrav. Du kan välja kurser eller ämnen där endast grundläggande behörighet krävs.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- SocionomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,27HP1,00Sök/plats41,6
- PsykologprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI20,95HP1,45Sök/plats52,2
- SocionomprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,30HP0,70Sök/plats8,1
- Studie- och yrkesvägledarprogrammet - DistansutbildningUmeå universitet · Umeå · HT 2025BI14,27HP*Sök/plats8,1
- Psykologprogrammet med inriktning mot idrottUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI20,23HP1,35Sök/plats24,2
- Masterprogram i socialt arbeteUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats15,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 25 | 16,78 | 25 | 42 |
| BII | 18,18 | 2 | 18,18 | 2 | 11 |
| HP | 0,80 | 18 | 0,70 | 18 | 19 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 213 | 62 % | 32 | 71 % |
| Män | 133 | 38 % | 13 | 29 % |
| 24 år eller yngre | 289 | 84 % | 42 | 93 % |
| 25–34 år | 48 | 14 % | 3 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,78 i betygsgruppen BI, 18,18 i BII, 0,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Samhällsvetarprogrammet HT 2026?
346 personer sökte, och 48 hade programmet som förstahandsval. 45 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,72 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet, Högskolan Dalarna, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod