Personalvetarprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 772 sökande hittills, varav 429 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
23,9 sökande per antagen.
VT 2026
23,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 18,50 | −0,15 | 479 | −0,33 |
| BII | 18,55 | 18,76 | +0,21 | 131 | −0,12 |
| HP | 0,90 | 0,90 | oförändrat | 317 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,45)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 772 | 429 | ||||
| HT 2026 | 18,50 | 18,76 | 0,90 | 1 793 | 306 | 75 |
| VT 2026 | 18,23 | 17,85 | 0,90 | 1 758 | 468 | 75 |
| HT 2025 | 18,96 | 18,60 | 0,95 | 2 143 | 437 | 75 |
| VT 2025 | 18,46 | 18,66 | 0,90 | 1 831 | 518 | 75 |
| HT 2024 | 19,00 | 17,80 | 0,85 | 2 004 | 352 | 90 |
| VT 2024 | 17,68 | 17,62 | 0,75 | 1 565 | 439 | 95 |
| HT 2023 | 18,33 | 17,62 | 0,85 | 1 644 | 281 | 85 |
| VT 2023 | 17,71 | 18,57 | 0,75 | 1 341 | 389 | 65 |
| HT 2022 | 18,75 | 17,73 | 0,90 | 1 510 | 267 | 70 |
| VT 2022 | 18,33 | 18,10 | 0,90 | 1 423 | 366 | 55 |
| HT 2021 | 18,95 | 19,22 | 0,95 | 1 661 | 259 | 55 |
| VT 2021 | 18,28 | 18,02 | 0,85 | 1 502 | 384 | 60 |
| HT 2020 | 18,96 | 18,52 | 0,85 | 1 764 | 305 | 65 |
| VT 2020 | 17,76 | 17,90 | 0,80 | 1 350 | 381 | 60 |
| HT 2019 | 18,59 | 17,90 | 0,90 | 1 676 | 253 | 69 |
| VT 2019 | 17,92 | 17,48 | 0,85 | 1 403 | 414 | 60 |
| HT 2018 | 18,82 | 18,10 | 0,95 | 1 924 | 268 | 60 |
| VT 2018 | 18,15 | 18,30 | 0,90 | 1 786 | 444 | 60 |
| HT 2017 | 18,70 | 17,70 | 1,00 | 2 166 | 296 | 67 |
| VT 2017 | 18,20 | 17,80 | 0,90 | 1 766 | 400 | 70 |
| HT 2016 | 18,75 | 17,55 | 1,00 | 2 224 | 279 | 70 |
| VT 2016 | 18,40 | 17,70 | 1,00 | 2 090 | 522 | 65 |
| HT 2015 | 19,05 | 18,37 | 1,05 | 2 369 | 324 | 60 |
| VT 2015 | 18,60 | 17,94 | 1,00 | 1 924 | 456 | 63 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,54 | 1,05 | 2 263 | 296 | 55 |
| VT 2014 | 19,00 | 17,92 | 1,00 | 1 827 | 434 | 50 |
| HT 2013 | 19,40 | 17,93 | 1,05 | 1 961 | 245 | 55 |
| VT 2013 | 18,10 | 18,70 | 0,90 | 1 319 | 328 | 60 |
| HT 2012 | 18,70 | 17,93 | 1,00 | 1 311 | 195 | 65 |
| VT 2012 | 18,20 | 17,75 | 0,90 | 904 | 251 | 55 |
| HT 2011 | 18,40 | 16,29 | 0,90 | 1 183 | 193 | 63 |
| VT 2011 | 16,82 | 16,80 | 0,80 | 740 | 174 | 50 |
| HT 2010 | 17,50 | 16,41 | 0,60 | 937 | 134 | 65 |
| VT 2010 | 0,70 | 466 | 109 | 50 | ||
| HT 2009 | 0,50 | 681 | 124 | 100 | ||
| HT 2008 | 0,30 | 603 | 113 | 100 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Mälardalens universitet (distans) | Ortsoberoende | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet | Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
| Umeå universitet | Umeå | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
Om programmet
Personal- och organisationsfrågor blir allt viktigare i dagens arbetsliv. Anställdas organisering, kompetens, engagemang och hälsa är avgörande för såväl företags som offentliga organisationers framgång, tillsammans med frågor kring genus, mångfald och hållbar utveckling. Exempel på arbetsuppgifter för en personalvetare är rekrytering, organisations-, ledarskaps- och kompetensutveckling, coachning, rehabilitering, personalsocialt arbete, arbetsrättsfrågor, personalekonomi, arbetsmiljö-, konflikt- och förhandlingsarbete.
Programmet omfattar 180 hp inom huvudämnet sociologi med inriktning mot organisation och arbetsliv. Utbildningen innehåller även kurser i personalarbete och arbetsrätt. Den avslutande valbara terminen erbjuds två profilskapande kurser, varav en innehåller praktik. Det senare innebär att du självständigt under handledning genomför olika organisations- och personalutvecklande arbetsuppgifter på en arbetsplats. Som alternativ kan du ersätta den avslutande terminen med studier utomlands eller läsa en fristående kurs.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- JuristprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI20,21HP1,25Sök/plats24,2
- CivilekonomprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,27HP1,20Sök/plats28,3
- EkonomiprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,31HP1,20Sök/plats63,3
- Rättsvetarprogrammet med internationell och digital inriktningÖrebro universitet · Örebro · HT 2024BI17,14HP0,60Sök/plats8,0
- Sport managementÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,90HP0,80Sök/plats11,3
- Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business IntelligenceÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,18HP0,80Sök/plats11,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 74 | 18,50 | 37 | 479 |
| BII | 18,55 | 10 | 18,76 | 7 | 131 |
| HP | 0,90 | 44 | 0,90 | 29 | 317 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 2 | 12 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,70 | 73 | 18,23 | 43 | 498 |
| BII | 18,33 | 11 | 17,85 | 6 | 148 |
| HP | 0,90 | 44 | 0,90 | 25 | 324 |
| BF | 3,50 | 2 | 3,50 | 1 | 16 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 433 | 81 % | – | – |
| Män | 339 | 19 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 183 | 67 % | – | – |
| 25–34 år | 461 | 26 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 128 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,50 i betygsgruppen BI, 18,76 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personalvetarprogrammet HT 2026?
1 793 personer sökte, och 306 hade programmet som förstahandsval. 75 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,46 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Mälardalens universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod