Juristprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 270 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Juristexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
24,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 20,21 | −0,05 | 1 499 | −0,15 |
| BII | 20,37 | 20,37 | oförändrat | 366 | −0,03 |
| HP | 1,25 | 1,25 | oförändrat | 1 329 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,36)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,21 | 20,37 | 1,25 | 4 783 | 591 | 198 |
| HT 2025 | 20,26 | 20,52 | 1,20 | 4 890 | 622 | 190 |
| HT 2024 | 20,10 | 20,31 | 1,15 | 4 225 | 571 | 205 |
| HT 2023 | 20,26 | 20,24 | 1,15 | 4 139 | 528 | 200 |
| HT 2022 | 20,31 | 20,42 | 1,15 | 4 307 | 484 | 170 |
| HT 2021 | 20,57 | 20,36 | 1,25 | 4 995 | 614 | 155 |
| HT 2020 | 20,63 | 20,36 | 1,20 | 4 683 | 586 | 155 |
| HT 2019 | 20,31 | 20,26 | 1,20 | 4 017 | 537 | 171 |
| HT 2018 | 20,36 | 20,28 | 1,25 | 4 857 | 581 | 162 |
| HT 2017 | 20,21 | 20,23 | 1,25 | 4 765 | 543 | 189 |
| HT 2016 | 20,39 | 20,70 | 1,30 | 4 860 | 551 | 188 |
| HT 2015 | 20,50 | 20,85 | 1,35 | 5 155 | 613 | 191 |
| HT 2014 | 20,90 | 21,10 | 1,35 | 5 415 | 643 | 164 |
| HT 2013 | 20,90 | 21,10 | 1,30 | 4 459 | 565 | 172 |
| HT 2012 | 21,00 | 20,90 | 1,30 | 3 808 | 444 | 158 |
| HT 2011 | 20,90 | 21,00 | 1,30 | 3 642 | 433 | 153 |
| HT 2010 | 20,80 | 20,90 | 1,40 | 3 701 | 425 | 170 |
| HT 2009 | 1,30 | 2 988 | 362 | 214 | ||
| HT 2008 | 1,30 | 2 433 | 285 | 152 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Lunds universitet | Lund | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Örebro universitet | Örebro | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet | Umeå | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
Syftet med utbildningen är att du som student ska lära dig att behärska den juridiska metod som utgör grunden i allt juridiskt arbete. Du tränas i att analysera och lösa juridiska problem men även i att förstå juristens olika roller och ansvar. Utmärkande för juristutbildningen i Örebro är att tonvikt läggs vid träning i muntlig och skriftlig förmåga. Du börjar att träna på detta redan under utbildningens första termin som sedan följs upp och fördjupas under hela utbildningen. Detta sker exempelvis i samband med rättegångsspel och muntliga presentationer. Juristutbildningen vid Örebro universitet har även en tydlig praktiknära profil och under utbildningen ges möjlighet till praktik inom juridiska yrken. Det finns även många möjligheter till att studera utomlands i form av studentbyten via något av Örebro universitets många utbytesavtal.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- CivilekonomprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,27HP1,20Sök/plats28,3
- PersonalvetarprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI18,50HP0,90Sök/plats23,9
- EkonomiprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,31HP1,20Sök/plats63,3
- Rättsvetarprogrammet med internationell och digital inriktningÖrebro universitet · Örebro · HT 2024BI17,14HP0,60Sök/plats8,0
- Sport managementÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,90HP0,80Sök/plats11,3
- Statistikerprogrammet, Dataanalys och Business IntelligenceÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,18HP0,80Sök/plats11,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 158 | 20,21 | 99 | 1 499 |
| BII | 20,37 | 20 | 20,37 | 15 | 366 |
| HP | 1,25 | 122 | 1,25 | 79 | 1 329 |
| BF | 4,00 | 4 | 4,00 | 4 | 44 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 3 457 | 72 % | 151 | 76 % |
| Män | 1 326 | 28 % | 47 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 3 936 | 82 % | 176 | 89 % |
| 25–34 år | 636 | 13 % | 15 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 211 | 4 % | 7 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,21 i betygsgruppen BI, 20,37 i BII, 1,25 på högskoleprovet.
Hur många sökte Juristprogrammet HT 2026?
4 783 personer sökte, och 591 hade programmet som förstahandsval. 198 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Stockholms universitet, Uppsala universitet, Lunds universitet, Göteborgs universitet, Karlstads universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod