Personalvetarprogrammet
Mälardalens universitet, Ortsoberoende
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
105,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,38 | 19,03 | −0,35 | 202 | −0,35 |
| BII | 20,76 | 20,76 | oförändrat | 128 | oförändrat |
| HP | 1,10 | 1,05 | −0,05 | 125 | −0,05 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Mälardalens universitet (distans) | Ortsoberoende | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet | Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
| Umeå universitet | Umeå | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mälardalens universitet
Liknande program vid Mälardalens universitet
- EkonomprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI16,39HP0,85Sök/plats13,0
- EkonomprogrammetMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI16,20HP0,80Sök/plats11,5
- PersonalvetarprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,83HP0,60Sök/plats22,5
- International Business ManagementMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI16,07HP0,65Sök/plats10,1
- Internationella marknadsföringsprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,88HP0,55Sök/plats7,3
- Analytical FinanceMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,38 | 16 | 19,03 | 13 | 202 |
| BII | 20,76 | 4 | 20,76 | 4 | 128 |
| HP | 1,10 | 10 | 1,05 | 8 | 125 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 6 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 333 | 88 % | 21 | 84 % |
| Män | 310 | 12 % | 4 | 16 % |
| 24 år eller yngre | 933 | 35 % | 5 | 20 % |
| 25–34 år | 994 | 38 % | 11 | 44 % |
| 35 år eller äldre | 716 | 27 % | 9 | 36 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,03 i betygsgruppen BI, 20,76 i BII, 1,05 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personalvetarprogrammet HT 2026?
2 643 personer sökte, och 571 hade programmet som förstahandsval. 25 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Örebro universitet, Mälardalens universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod