Kandidatprogrammet i datavetenskap
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,84 | 14,84 | oförändrat | 5 | −0,67 |
| BII | 15,83 | 15,87 | +0,04 | 4 | −0,91 |
| HP | 0,45 | 0,45 | oförändrat | 1 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,75)
- HP 5 år: fallande (−0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,84 | 15,87 | 0,45 | 179 | 40 | 41 |
| HT 2025 | * | * | * | 267 | 65 | 60 |
| HT 2024 | 11,83 | 13,16 | 0,75 | 261 | 78 | 70 |
| HT 2023 | 14,23 | 13,11 | 0,90 | 305 | 86 | 70 |
| HT 2022 | 13,85 | 14,60 | 0,90 | 290 | 84 | 70 |
| HT 2021 | 14,36 | 14,68 | 0,85 | 319 | 85 | 70 |
| HT 2020 | 14,09 | 15,58 | 0,85 | 328 | 76 | 65 |
| HT 2019 | 12,98 | 15,00 | 0,85 | 298 | 72 | 65 |
| HT 2018 | 14,84 | 15,75 | 1,05 | 346 | 80 | 52 |
| HT 2017 | 14,81 | 16,00 | 0,90 | 327 | 80 | 50 |
| HT 2016 | 13,25 | 13,80 | 0,95 | 313 | 69 | 54 |
| HT 2015 | 13,60 | * | 1,05 | 294 | 58 | 51 |
| HT 2014 | 14,10 | 14,10 | 0,90 | 265 | 53 | 40 |
| HT 2013 | * | * | * | 218 | 45 | 41 |
| HT 2012 | * | * | * | 158 | 48 | 46 |
| HT 2011 | * | * | * | 100 | 23 | 23 |
| HT 2010 | * | * | * | 84 | 24 | 14 |
| HT 2009 | * | 77 | 23 | 20 | ||
| HT 2008 | * | 87 | 23 | 13 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | 17,81 | 1,15 | 16,3 | 1 438 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,43 | 1,30 | 11,7 | 622 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 14,28 | 0,85 | 10,2 | 254 |
| Umeå universitet | Umeå | 14,84 | 0,45 | 4,4 | 179 |
Om programmet
Skicka pengar med mobilen, spela spel, beställa tågbiljetter och få lön. Datorer har blivit en viktig del av våra liv och som datavetare finns du där människor och datorer möts. Utbildningen gör dig till en duktig och uppskattad IT-medarbetare, en skicklig programmerare som är van att arbeta i projekt, förstår villkoren i ett företag och med självförtroende kan presentera ditt arbete för andra.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 1a eller 1b1+1b2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 1a1+1a2 eller nivå 1b, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basårUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,97HP0,85Sök/plats5,0
- ArkitektprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,66HP0,95Sök/plats8,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,84 | 28 | 14,84 | 20 | 5 |
| BII | 15,83 | 5 | 15,87 | 4 | 4 |
| HP | 0,45 | 17 | 0,45 | 12 | 1 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 10 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 4 | * | 4 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 28 | 16 % | 3 | 7 % |
| Män | 151 | 84 % | 38 | 93 % |
| 24 år eller yngre | 132 | 74 % | 30 | 73 % |
| 25–34 år | 41 | 23 % | 10 | 24 % |
| 35 år eller äldre | 6 | 3 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet i datavetenskap vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,84 i betygsgruppen BI, 15,87 i BII, 0,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogrammet i datavetenskap HT 2026?
179 personer sökte, och 40 hade programmet som förstahandsval. 41 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Stockholms universitet, Uppsala universitet, Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod