Arkitektprogrammet
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Arkitektexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,39 | 17,66 | −0,73 | 84 | −0,49 |
| BII | 17,69 | 16,79 | −0,90 | 27 | −0,37 |
| HP | 1,00 | 0,95 | −0,05 | 66 | −0,06 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,91)
- HP 5 år: fallande (−0,45)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,66 | 16,79 | 0,95 | 846 | 208 | 100 |
| HT 2025 | 18,80 | 19,76 | 1,05 | 1 030 | 203 | 100 |
| HT 2024 | 19,58 | 20,35 | 1,20 | 1 247 | 244 | 100 |
| HT 2023 | 20,31 | 21,02 | 1,35 | 1 521 | 279 | 90 |
| HT 2022 | 20,52 | 21,15 | 1,45 | 1 497 | 217 | 85 |
| HT 2021 | 20,57 | 21,00 | 1,40 | 1 850 | 279 | 80 |
| HT 2020 | 20,10 | 20,55 | 1,35 | 1 504 | 250 | 75 |
| HT 2019 | 20,45 | 20,88 | 1,35 | 1 317 | 196 | 65 |
| HT 2018 | 20,05 | 20,38 | 1,35 | 1 416 | 186 | 77 |
| HT 2017 | 19,95 | 20,74 | 1,35 | 1 390 | 161 | 77 |
| HT 2016 | 20,70 | 20,37 | 1,50 | 1 580 | 214 | 77 |
| HT 2015 | 21,00 | 20,63 | 1,55 | 1 567 | 229 | 72 |
| HT 2014 | 21,20 | 21,20 | 1,55 | 1 858 | 286 | 74 |
| HT 2013 | 21,20 | 21,77 | 1,50 | 1 774 | 244 | 74 |
| HT 2012 | 21,30 | 21,25 | 1,50 | 1 666 | 240 | 80 |
| HT 2011 | 21,40 | 21,79 | 1,60 | 1 667 | 214 | 70 |
| HT 2010 | 21,70 | 21,83 | 1,70 | 1 899 | 260 | 65 |
| HT 2009 | 1,60 | 1 507 | 289 | 60 |
Om programmet
Vill du skapa framtidens hållbara, socialt rättvisa städer och byggnader? Arkitektprogrammet på Arkitekthögskolan vid Umeå universitet rör sig i gränslandet mellan det konstnärliga och det vetenskapliga. Utbildningen präglas av ett genomgående fokus på hållbarhet och har en internationell profil med lärare från hela världen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2. Naturkunskap kan ersättas av Kemi 1/nivå 1 och Fysik 1a eller 1b1+1b2/nivå 1a1+1a2 eller nivå 1b.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basårUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,97HP0,85Sök/plats5,0
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,52HP1,40Sök/plats5,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,39 | 49 | 17,66 | 41 | 84 |
| BII | 17,69 | 9 | 16,79 | 7 | 27 |
| HP | 1,00 | 59 | 0,95 | 49 | 66 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 1 |
| AU | * | 1 | * | 1 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 506 | 60 % | 54 | 54 % |
| Män | 340 | 40 % | 46 | 46 % |
| 24 år eller yngre | 699 | 83 % | 83 | 83 % |
| 25–34 år | 116 | 14 % | 13 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 31 | 4 % | 4 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arkitektprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,66 i betygsgruppen BI, 16,79 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arkitektprogrammet HT 2026?
846 personer sökte, och 208 hade programmet som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,14 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod