Tekniskt-naturvetenskapligt basår
- Måttlig konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,86 | 15,97 | −0,89 | 107 | −0,89 |
| BII | 16,00 | 15,90 | −0,10 | 44 | −0,86 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 79 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,97 | 15,90 | 0,85 | 854 | 262 | 170 |
| HT 2025 | * | 11,58 | * | 812 | 297 | 280 |
| HT 2024 | * | * | * | 664 | 231 | 217 |
| HT 2023 | * | * | * | 609 | 237 | 222 |
| HT 2022 | * | * | * | 646 | 222 | 203 |
Om programmet
Vill du söka attraktiva utbildningar inom teknik, naturvetenskap, medicin eller vård, men saknar behörighet? Basåret är ett års intensivstudier som ger behörighet i biologi, fysik, kemi och matematik. Efter basåret har du rätt att bli antagen till någon av de efterföljande utbildningar som har särskilda garantiplatser för studenter på basåret. Vilka utbildningar som erbjuder garantiplatser och antalet garantiplatser på varje utbildning fastställs inför programstart för basåret varje läsår.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- ArkitektprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,66HP0,95Sök/plats8,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,52HP1,40Sök/plats5,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,86 | 110 | 15,97 | 95 | 107 |
| BII | 16,00 | 18 | 15,90 | 15 | 44 |
| HP | 0,90 | 68 | 0,85 | 57 | 79 |
| BF | 3,00 | 3 | 3,00 | 2 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 16 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 393 | 46 % | 87 | 51 % |
| Män | 461 | 54 % | 83 | 49 % |
| 24 år eller yngre | 723 | 85 % | 158 | 93 % |
| 25–34 år | 112 | 13 % | 10 | 6 % |
| 35 år eller äldre | 19 | 2 % | 2 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,97 i betygsgruppen BI, 15,90 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt-naturvetenskapligt basår HT 2026?
854 personer sökte, och 262 hade programmet som förstahandsval. 170 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod