Kandidatprogram i datavetenskap
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,45 | 17,43 | −0,02 | 70 | −0,02 |
| BII | 18,28 | 18,28 | oförändrat | 32 | −0,10 |
| HP | 1,30 | 1,30 | oförändrat | 72 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,15)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,43 | 18,28 | 1,30 | 622 | 102 | 53 |
| HT 2025 | 18,50 | 17,40 | 1,35 | 796 | 148 | 65 |
| HT 2024 | 18,46 | 19,07 | 1,35 | 871 | 158 | 73 |
| HT 2023 | 18,40 | 18,15 | 1,40 | 862 | 184 | 69 |
| HT 2022 | 18,49 | 19,00 | 1,40 | 893 | 176 | 68 |
| HT 2021 | 17,58 | 17,40 | 1,20 | 807 | 160 | 100 |
| HT 2020 | 18,02 | 18,32 | 1,20 | 715 | 143 | 68 |
| HT 2019 | 17,20 | 17,23 | 1,35 | 673 | 131 | 68 |
| HT 2018 | 17,36 | 17,38 | 1,35 | 909 | 163 | 65 |
| HT 2017 | 17,33 | 16,61 | 1,40 | 823 | 149 | 69 |
| HT 2016 | 17,35 | 16,44 | 1,35 | 699 | 125 | 68 |
| HT 2015 | 17,10 | 17,21 | 1,25 | 733 | 131 | 73 |
| HT 2014 | 16,90 | 16,79 | 1,25 | 667 | 147 | 75 |
| HT 2013 | 16,20 | 15,67 | 1,05 | 551 | 97 | 66 |
| HT 2012 | 15,98 | 16,12 | 1,00 | 500 | 112 | 76 |
| HT 2011 | 11,50 | 14,90 | 0,50 | 338 | 79 | 70 |
| HT 2010 | * | * | * | 313 | 57 | 67 |
| HT 2009 | * | 247 | 49 | 44 | ||
| HT 2008 | * | 183 | 57 | 40 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | 17,81 | 1,15 | 16,3 | 1 438 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,43 | 1,30 | 11,7 | 622 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 14,28 | 0,85 | 10,2 | 254 |
| Umeå universitet | Umeå | 14,84 | 0,45 | 4,4 | 179 |
Om programmet
Datorer används överallt inom samhälle och näringsliv. Någon måste programmera dem och se till att programvaran blir användarvänlig och fungerar som den ska. Kandidatprogrammet i datavetenskap passar både för dig som är nybörjare på programmering och för dig som haft datorer som en hobby, och ger dig goda och väl underbyggda kunskaper om modern informationsteknologi och hållbar programutveckling.
De första två åren studerar du programvarusystem, datorsystem, datalogi och matematik. Det tredje året fördjupar du dig inom datavetenskap och får möjlighet att utforska mer avancerade områden, till exempel datasäkerhet och programspråksteknik. Du har möjlighet att fördjupa dig genom att välja bland många olika kurser på avancerad nivå.
Kurslitteraturen inom datavetenskap är normalt på engelska. Ofta hålls även undervisningen på engelska, särskilt under det tredje året. Det finns mycket goda möjligheter att studera utomlands mot slutet av utbildningen, framför allt inom Europa eller i Sydostasien.
Efterfrågan på kompetens inom det datavetenskapliga området är mycket stor och väntas fortsätta växa. De flesta datavetare får jobb innan eller direkt efter kandidatexamen som IT-konsult, systemutvecklare eller dataanalytiker inom såväl stora som små organisationer.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,45 | 34 | 17,43 | 25 | 70 |
| BII | 18,28 | 7 | 18,28 | 7 | 32 |
| HP | 1,30 | 21 | 1,30 | 16 | 72 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 5 | * | 5 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 150 | 24 % | 11 | 21 % |
| Män | 472 | 76 % | 42 | 79 % |
| 24 år eller yngre | 456 | 73 % | 44 | 83 % |
| 25–34 år | 138 | 22 % | 7 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 28 | 5 % | 2 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,43 i betygsgruppen BI, 18,28 i BII, 1,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i datavetenskap HT 2026?
622 personer sökte, och 102 hade programmet som förstahandsval. 53 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,07 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Stockholms universitet, Karlstads universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod