Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram
Uppsala universitet, Uppsala · CING
- Mycket hård konkurrens
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 20,10 | −0,53 | 457 | −0,27 |
| BII | 18,70 | 18,70 | oförändrat | 81 | −0,08 |
| HP | 1,35 | 1,35 | oförändrat | 415 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,39)
- HP 5 år: stigande (+0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,10 | 18,70 | 1,35 | 2 145 | 446 | 140 |
| HT 2025 | 19,22 | 18,64 | 1,25 | 1 729 | 356 | 135 |
| HT 2024 | 19,48 | 19,55 | 1,20 | 1 304 | 281 | 120 |
| HT 2023 | 20,70 | 21,50 | 1,40 | 1 180 | 255 | 44 |
| HT 2021 | 18,74 | 16,88 | 1,20 | 1 156 | 210 | 97 |
| HT 2020 | 17,71 | 17,80 | 0,95 | 1 033 | 200 | 156 |
| HT 2019 | 20,02 | 19,40 | 1,30 | 775 | 157 | 39 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,10 | 1,35 | 15,3 | 2 145 |
| Linnéuniversitetet | Växjö | 13,96 | 0,85 | 10,8 | 260 |
Om programmet
Saknar du en eller flera av de naturvetenskapliga kurser du behöver för att fortsätta med studier på universitetet? Basåret finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap men saknar behörigheten. Genom att läsa basåret får du en kompletterad behörighet och en bra förberedelse inför fortsatta universitetsstudier.
Du kommer att läsa vid Ångströmlaboratoriet och i andra universitetsmiljöer i Uppsala, precis som studenterna på tekniska och naturvetenskapliga utbildningsprogram. På så sätt kan du lätt få den information du behöver för att genomföra din framtida utbildning på bästa sätt. Som basårsstudent kan du också naturligt ta del av studentlivet med nationer och olika föreningar.
När du söker till basåret väljer du samtidigt vilken kategori av utbildningsprogram som du vill fortsätta till efteråt genom val av inriktning. Du kan få en reserverad plats på någon av programkategorierna: civilingenjörsprogram, högskoleingenjörsprogram, kandidatprogram i naturvetenskapliga eller tekniska ämnen, eller ämneslärarprogrammet. Vilka kurser du läser under basåret beror på vilken kategori av program du tänker studera vidare på och vilka kurser du har läst tidigare.
Eftersom basåret är förberedande studier söker du särskilda studiemedel för behörighetsgivande studier under din tid på basåret. Dessa studier räknas alltså inte av från de veckor man kan söka studiemedel för studier på högskolenivå. Av samma anledning ger basårsstudierna inte akademiska högskolepoäng.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
- Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,25HP1,60Sök/plats16,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 90 | 20,10 | 83 | 457 |
| BII | 18,70 | 8 | 18,70 | 8 | 81 |
| HP | 1,35 | 51 | 1,35 | 47 | 415 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 10 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 934 | 44 % | 74 | 53 % |
| Män | 1 211 | 56 % | 66 | 47 % |
| 24 år eller yngre | 1 980 | 92 % | 137 | 98 % |
| 25–34 år | 143 | 7 % | 2 | 1 % |
| 35 år eller äldre | 22 | 1 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,10 i betygsgruppen BI, 18,70 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram HT 2026?
2 145 personer sökte, och 446 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,88 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Linnéuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod