Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,41 | 21,25 | −0,16 | 160 | −0,19 |
| BII | 20,67 | 20,57 | −0,10 | 28 | −0,08 |
| HP | 1,60 | 1,60 | oförändrat | 168 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,83)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,25 | 20,57 | 1,60 | 994 | 143 | 61 |
| HT 2025 | 21,04 | 21,21 | 1,60 | 1 083 | 172 | 64 |
| HT 2024 | 21,25 | 20,97 | 1,55 | 1 018 | 174 | 66 |
| HT 2023 | 20,36 | 20,47 | 1,40 | 851 | 119 | 66 |
| HT 2022 | 20,26 | 19,95 | 1,40 | 902 | 122 | 66 |
| HT 2021 | 20,42 | 20,50 | 1,35 | 874 | 107 | 70 |
| HT 2020 | 20,26 | 20,18 | 1,30 | 895 | 119 | 71 |
| HT 2019 | 19,27 | 19,62 | 1,35 | 651 | 94 | 68 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,10 | 1,30 | 686 | 77 | 65 |
| HT 2017 | 17,97 | 19,06 | 1,35 | 727 | 73 | 65 |
| HT 2016 | 20,27 | 18,04 | 1,25 | 746 | 89 | 65 |
| HT 2015 | 17,66 | 20,20 | 1,10 | 697 | 79 | 70 |
| HT 2014 | 19,30 | 16,50 | 1,25 | 636 | 70 | 70 |
| HT 2013 | 17,80 | 17,30 | 1,10 | 616 | 86 | 70 |
| HT 2012 | 17,00 | 18,20 | 0,90 | 488 | 56 | 70 |
| HT 2011 | * | 18,25 | 0,90 | 498 | 72 | 70 |
| HT 2010 | * | * | * | 433 | 62 | 70 |
| HT 2009 | * | 443 | 62 | 87 | ||
| HT 2008 | * | 345 | 57 | 65 |
Om programmet
Vill du utveckla ny teknik som förbättrar människors livsvillkor? Det kan vara att utveckla enzymer som kan användas för att omvandla avfall till användbara material, analysera stora mängder DNA-sekvenser från patienter för att förstå sjukdomar, eller optimera framställningen av biologiska läkemedel.
Uppsala universitet har en bred och stark forskning inom bioteknik. Många ledande bioteknikföretag och flera myndigheter med bioteknisk verksamhet är lokaliserade i Uppsala, vilket skapar en dynamisk och innovativ miljö. Detta medför ett stort kursutbud där lärarna är aktiva forskare och du har utmärkta möjligheter att göra praktik hos framtida arbetsgivare.
Teknikutvecklingen inom bioteknik är snabb och blir alltmer tvärvetenskaplig. Utbildningen ger dig den nödvändiga förståelsen för levande system - och klassiskt ingenjörskunnande där du använder dina kunskaper i matematik och naturvetenskap för att lösa tekniska problem. Under utbildningen lär du dig också att kommunicera effektivt, arbeta i projektform och du utvecklar ett professionellt förhållningssätt till bioetiska frågor. Som civilingenjör i molekylär bioteknik i Uppsala har du teknisk kompetens för att utveckla biotekniken och att ta ansvar för att den används på rätt sätt i samhället.
Tidigare studenter har gått vidare till karriärer som säljare, konsulter, systemutvecklare, bioinformatiker, validerare, patentingenjörer och inom management. Många arbetar också vid olika universitet, vilket utgör en betydande del av arbetsmarknaden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,41 | 38 | 21,25 | 29 | 160 |
| BII | 20,67 | 4 | 20,57 | 3 | 28 |
| HP | 1,60 | 21 | 1,60 | 16 | 168 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 13 | * | 13 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 679 | 68 % | 49 | 80 % |
| Män | 315 | 32 % | 12 | 20 % |
| 24 år eller yngre | 937 | 94 % | 60 | 98 % |
| 25–34 år | 49 | 5 % | 1 | 2 % |
| 35 år eller äldre | 8 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,25 i betygsgruppen BI, 20,57 i BII, 1,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik HT 2026?
994 personer sökte, och 143 hade programmet som förstahandsval. 61 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,21 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod