Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,77 | 21,72 | −0,05 | 212 | −0,27 |
| BII | 21,20 | 21,20 | oförändrat | 46 | oförändrat |
| HP | 1,75 | 1,75 | oförändrat | 230 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,43)
- HP 5 år: stigande (+0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,72 | 21,20 | 1,75 | 1 310 | 285 | 129 |
| HT 2025 | 21,51 | 21,63 | 1,65 | 1 246 | 303 | 151 |
| HT 2024 | 21,04 | 20,21 | 1,55 | 1 119 | 247 | 155 |
| HT 2023 | 20,78 | 19,95 | 1,55 | 1 067 | 230 | 132 |
| HT 2022 | 19,76 | 20,44 | 1,40 | 979 | 177 | 149 |
| HT 2021 | 19,29 | 19,37 | 1,35 | 854 | 155 | 149 |
| HT 2020 | 19,95 | 19,43 | 894 | 157 | 137 | |
| HT 2019 | 19,79 | 18,60 | 706 | 149 | 119 | |
| HT 2018 | 19,27 | 18,15 | 1,35 | 805 | 138 | 117 |
| HT 2017 | 19,48 | 18,48 | 1,45 | 803 | 126 | 97 |
| HT 2016 | 20,49 | 17,77 | 1,45 | 867 | 144 | 100 |
| HT 2015 | 18,70 | 17,15 | 1,45 | 791 | 133 | 115 |
| HT 2014 | 19,10 | 17,70 | 1,35 | 674 | 98 | 105 |
| HT 2013 | 19,40 | 17,14 | 1,35 | 742 | 111 | 107 |
| HT 2012 | 19,45 | 16,05 | 1,30 | 718 | 117 | 114 |
| HT 2011 | 18,80 | 18,95 | 1,30 | 759 | 137 | 108 |
| HT 2010 | 18,70 | 19,30 | 1,30 | 646 | 134 | 120 |
| HT 2009 | 1,10 | 616 | 131 | 113 | ||
| HT 2008 | 0,80 | 472 | 111 | 107 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 21,72 | 1,75 | 10,2 | 1 310 |
| Umeå universitet | Umeå | 19,52 | 1,40 | 5,3 | 460 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik passar dig som vill ha en bred ingenjörsutbildning och stor frihet att välja yrkesbana. Valfriheten bygger på en kombination av teknisk överblick och gedigen kompetens inom en mängd områden. Många tekniska fysiker börjar som specialister, får sedan ledningsuppdrag på olika nivåer eller startar egna företag.
Under de tre första åren läser du ett gemensamt basblock som innefattar matematik, data, elektronik och klassisk fysik. Därefter väljer du mellan inriktningarna elektrifiering, beräkningsteknik, hållbar energiteknik, inbyggda system eller tillämpad fysik. Inriktningarna ger dig möjligheten att specialisera dig som förberedelse för din yrkesroll som civilingenjör. Ett stort antal valbara kurser skapar förutsättningar att arbeta inom områden som är kopplade till framtidens samhällsutmaningar, exempelvis förnybar energi eller artificiell intelligens.
Tack vare din breda kompetens, stora flexibilitet och problemlösningsförmåga är du som civilingenjör i teknisk fysik ytterst eftertraktad där höga tekniska kvalifikationer krävs. Du kan arbeta för företag med teknisk verksamhet inom exempelvis forskning och utveckling, vid forskningsinstitut eller inom affärsföretag. Andra väljer att starta egna bolag eller att forska samt undervisa på universitet och högskolor.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
- Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,25HP1,60Sök/plats16,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,77 | 78 | 21,72 | 54 | 212 |
| BII | 21,20 | 8 | 21,20 | 8 | 46 |
| HP | 1,75 | 45 | 1,75 | 37 | 230 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 32 | * | 30 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 374 | 29 % | 43 | 33 % |
| Män | 936 | 71 % | 86 | 67 % |
| 24 år eller yngre | 1 258 | 96 % | 129 | 100 % |
| 25–34 år | 47 | 4 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 5 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,72 i betygsgruppen BI, 21,20 i BII, 1,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik HT 2026?
1 310 personer sökte, och 285 hade programmet som förstahandsval. 129 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,21 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod