Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,93 | 16,77 | −0,16 | 60 | −0,43 |
| BII | 17,91 | 18,00 | +0,09 | 40 | −0,19 |
| HP | 1,05 | 1,05 | oförändrat | 77 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,52)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,77 | 18,00 | 1,05 | 425 | 46 | 61 |
| HT 2025 | 16,09 | 16,00 | 0,80 | 381 | 52 | 65 |
| HT 2024 | 13,92 | 14,76 | 0,60 | 315 | 41 | 65 |
| HT 2023 | * | * | * | 271 | 39 | 52 |
| HT 2022 | 13,83 | 13,48 | 0,55 | 291 | 41 | 58 |
| HT 2021 | 15,60 | 15,76 | 0,70 | 305 | 29 | 55 |
| HT 2020 | 16,25 | 16,56 | 0,90 | 335 | 53 | 52 |
| HT 2019 | 14,72 | 15,49 | 0,75 | 279 | 31 | 50 |
| HT 2018 | 14,02 | 16,41 | 0,75 | 300 | 33 | 51 |
| HT 2017 | 15,00 | 15,15 | 0,80 | 343 | 42 | 67 |
| HT 2016 | 15,90 | 15,30 | 0,90 | 338 | 51 | 57 |
| HT 2015 | 15,90 | 13,95 | 0,75 | 342 | 32 | 55 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Kemiteknik på KTH ger dig en bred grund inom kemi, kemiteknik och miljöskydd. Du arbetar ofta i projektform med verkliga frågeställningar från näringslivet. Efter examen har du många branscher att välja mellan och kan jobba med allt från läkemedel, livsmedel och färg till vatten- och energifrågor. Många arbetsuppgifter har stark koppling till miljö- och hållbarhetsområden.
Utbildningens fokus ligger på kemi, kemiteknik och miljöskydd. Teoretiska moment kombineras med många praktiska övningar som laborationer, datorövningar och seminarier. De valbara kurserna ger dig möjlighet att skapa en egen profil. Du kan inrikta dig mot miljö, energi, bioteknik eller moderna material och även bredda dig genom kurser i språk, ekonomi, juridik och filosofi.
Som högskoleingenjör inom kemiteknik kan du jobba med allt från forskning i laboratoriemiljö till storskalig industriell tillverkning. Läkemedel, livsmedel, papper och färg är några av de branscher där du har goda karriärmöjligheter. Du kan göra karriär som produktspecialist, processingenjör, miljökonsult, projektledare eller kvalitets- och miljöchef. Efter examen kan du studera på masternivå i Sverige eller utomlands samt till civilingenjör på KTH.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,93 | 43 | 16,77 | 32 | 60 |
| BII | 17,91 | 11 | 18,00 | 9 | 40 |
| HP | 1,05 | 26 | 1,05 | 20 | 77 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| T10 | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 191 | 45 % | 35 | 57 % |
| Män | 234 | 55 % | 26 | 43 % |
| 24 år eller yngre | 332 | 78 % | 56 | 92 % |
| 25–34 år | 72 | 17 % | 5 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 21 | 5 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,77 i betygsgruppen BI, 18,00 i BII, 1,05 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik HT 2026?
425 personer sökte, och 46 hade programmet som förstahandsval. 61 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,68 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod