Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,25 | 17,66 | −0,59 | 146 | −0,63 |
| BII | 17,35 | 17,22 | −0,13 | 77 | −0,27 |
| HP | 1,25 | 1,15 | −0,10 | 172 | −0,10 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,66 | 17,22 | 1,15 | 819 | 94 | 70 |
| HT 2025 | 16,51 | 16,10 | 0,95 | 681 | 99 | 95 |
| HT 2024 | * | * | * | 558 | 91 | 110 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,25 | 36 | 17,66 | 37 | 146 |
| BII | 17,35 | 9 | 17,22 | 9 | 77 |
| HP | 1,25 | 22 | 1,15 | 22 | 172 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| T10 | * | 3 | * | 2 | 0 |
| T20 | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 187 | 23 % | 15 | 21 % |
| Män | 632 | 77 % | 55 | 79 % |
| 24 år eller yngre | 660 | 81 % | 60 | 86 % |
| 25–34 år | 137 | 17 % | 10 | 14 % |
| 35 år eller äldre | 22 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,66 i betygsgruppen BI, 17,22 i BII, 1,15 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik HT 2026?
819 personer sökte, och 94 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod