Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg
Kungl. Tekniska högskolan, Huddinge
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,59 | 18,39 | −0,20 | 133 | −0,12 |
| BII | 18,23 | 18,14 | −0,09 | 79 | −0,14 |
| HP | 1,25 | 1,20 | −0,05 | 152 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+3,60)
- HP 5 år: stigande (+0,55)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,39 | 18,14 | 1,20 | 697 | 107 | 51 |
| HT 2025 | 17,15 | 16,13 | 1,05 | 544 | 74 | 59 |
| HT 2024 | 15,59 | 15,85 | 0,95 | 406 | 69 | 65 |
| HT 2023 | 14,81 | 13,19 | 0,60 | 331 | 28 | 66 |
| HT 2021 | 15,57 | 14,30 | 0,70 | 383 | 41 | 66 |
| HT 2020 | 14,79 | 16,17 | 0,65 | 332 | 53 | 60 |
| HT 2019 | 15,42 | 15,68 | 1,00 | 351 | 45 | 45 |
| HT 2018 | 14,72 | 15,70 | 0,95 | 352 | 59 | 50 |
| HT 2017 | 14,48 | 14,96 | 0,90 | 362 | 36 | 46 |
| HT 2016 | 15,47 | 15,56 | 0,90 | 389 | 52 | 51 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Elektroteknik på KTH ger en stabil grund för att direkt efter examen kunna jobba inom i stort sett alla tekniska branscher. Elektroteknik har en avgörande betydelse för framtidens näringsliv och ett hållbart samhälle. Det är bland annat en förutsättning för smarta elnät och en övergång till förnybara energikällor.
Utbildningen innefattar så gott som all den teknik som krävs för morgondagens uppkopplade samhälle. Du lär dig att använda och utveckla avancerad teknik för allt från att förse samhällen med förnybar el till att hantera den ökande mängden data. Under det tredje året kan du välja kurser inom två olika tillämpningsområden, elkraftteknik eller inbyggda system och datornätverk. Du har även möjlighet att komplettera för fortsatta studier på masternivå.
Det finns nu en god efterfrågan på personal med kompetens inom området elektroteknik. Efter examen har du goda karriärmöjligheter inom i stort sett alla tekniska branscher. Du kan exempelvis jobba med teknik för medicinteknisk utrustning, fordon, järnväg och smarta hem.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,59 | 26 | 18,39 | 25 | 133 |
| BII | 18,23 | 7 | 18,14 | 8 | 79 |
| HP | 1,25 | 16 | 1,20 | 16 | 152 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| T10 | * | 1 | * | 1 | 0 |
| T20 | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 115 | 16 % | 11 | 22 % |
| Män | 582 | 84 % | 40 | 78 % |
| 24 år eller yngre | 536 | 77 % | 45 | 88 % |
| 25–34 år | 123 | 18 % | 5 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 38 | 5 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,39 i betygsgruppen BI, 18,14 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg HT 2026?
697 personer sökte, och 107 hade programmet som förstahandsval. 51 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,24 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod