Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,48 | 18,85 | −0,63 | 194 | −0,54 |
| BII | 19,55 | 18,85 | −0,70 | 103 | −0,35 |
| HP | 1,40 | 1,35 | −0,05 | 225 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,85 | 18,85 | 1,35 | 1 295 | 206 | 82 |
| HT 2025 | 19,01 | 18,47 | 1,35 | 1 362 | 236 | 90 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 18,85 | 1,35 | 15,8 | 1 295 |
| Lunds universitet | Helsingborg | 17,17 | 1,15 | 7,9 | 530 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Datateknik vid KTH i Kista passar dig som vill utveckla framtidens appar och uppkopplade produkter. Bara kreativiteten sätter gränserna i en bransch där efterfrågan på nya moderna tekniska lösningar är stor. I Kista befinner du dig mitt i Sveriges ”Silicon Valley” med närhet till många företag inom IT-området.
I ett allt mer uppkopplat samhälle är IT en eftertraktad nyckelkompetens. Utbildningens fokus ligger på teknik som tillämpar de möjligheter som internet och framtidens mobiltelefonnät, 5G, erbjuder. Du får grunderna för utveckling av molntjänster och uppkopplade saker – två områden som det forskas på vid KTH Kista. Under år tre fördjupar du dig inom apputveckling eller sakernas internet.
Datateknik och IT är viktiga områden i utvecklingen mot ett hållbart och demokratiskt samhälle. Elektroniska pengar (e-pengar), e-business, e-industri, e-fordon, e-intelligens, e-hälsa, e-demokrati, e-skola och uppkopplande hem (e-hem) är exempel på spännande datatekniska framtidsområden. Efter examen har du stora möjligheter oavsett om du vill jobba på ett internationellt företag eller en mindre startup. Du kan börja jobba direkt eller fortsätta studera på en magister- eller masterutbildning.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,48 | 38 | 18,85 | 39 | 194 |
| BII | 19,55 | 10 | 18,85 | 10 | 103 |
| HP | 1,40 | 23 | 1,35 | 24 | 225 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| T10 | * | 9 | * | 7 | 0 |
| T20 | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 283 | 22 % | 19 | 23 % |
| Män | 1 012 | 78 % | 63 | 77 % |
| 24 år eller yngre | 1 000 | 77 % | 68 | 83 % |
| 25–34 år | 234 | 18 % | 12 | 15 % |
| 35 år eller äldre | 61 | 5 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,85 i betygsgruppen BI, 18,85 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i datateknik HT 2026?
1 295 personer sökte, och 206 hade programmet som förstahandsval. 82 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,16 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod