Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
22,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 19,23 | −0,30 | 145 | −0,07 |
| BII | 19,68 | 19,68 | oförändrat | 80 | +0,11 |
| HP | 1,50 | 1,50 | oförändrat | 192 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,31)
- HP 5 år: stigande (+0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,23 | 19,68 | 1,50 | 949 | 152 | 42 |
| HT 2025 | 19,01 | 18,54 | 1,40 | 795 | 157 | 50 |
| HT 2024 | 17,97 | 18,53 | 1,30 | 628 | 119 | 51 |
| HT 2023 | 17,45 | 18,40 | 1,15 | 500 | 93 | 51 |
| HT 2022 | 17,26 | 16,75 | 1,10 | 528 | 92 | 57 |
| HT 2021 | 16,92 | 16,62 | 1,10 | 506 | 74 | 58 |
| HT 2020 | 16,86 | 16,99 | 1,00 | 523 | 83 | 57 |
| HT 2019 | 15,78 | 14,88 | 1,00 | 439 | 63 | 57 |
| HT 2018 | 15,96 | 17,06 | 1,05 | 533 | 89 | 54 |
| HT 2017 | 15,35 | 17,50 | 1,05 | 533 | 51 | 54 |
| HT 2016 | 16,60 | 16,54 | 1,10 | 539 | 67 | 54 |
| HT 2015 | 18,50 | 16,81 | 1,25 | 645 | 80 | 54 |
| HT 2014 | 17,55 | 16,79 | 1,20 | 568 | 70 | 54 |
| HT 2013 | 17,50 | 16,44 | 1,20 | 569 | 98 | 55 |
| HT 2012 | 16,90 | 16,75 | 1,20 | 507 | 81 | 54 |
| HT 2011 | 16,10 | 16,07 | 0,80 | 451 | 71 | 50 |
| HT 2010 | 15,90 | 17,52 | 1,00 | 433 | 71 | 50 |
| HT 2009 | 0,60 | 301 | 77 | 60 | ||
| HT 2008 | * | 205 | 45 | 51 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,23 | 1,50 | 22,6 | 949 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,90 | 1,20 | 7,5 | 374 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 17,08 | 1,15 | 13,6 | 339 |
Om programmet
Maskiningenjörer behövs överallt där fysiska produkter konstrueras och tillverkas. På Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik får du lära dig hela processen i att utveckla ny teknik från idé till färdig produkt. Du lär dig också att förverkliga dina idéer genom att arbeta med produktutveckling. Programmet ger dig goda kunskaper i traditionell maskinteknik. Du kan välja mellan att läsa någon av profilerna Produktutveckling, Produktionsledning eller Kärnkraftteknik.
Första delen av utbildningen ger dig en bred bas. Där läser du kurser i till exempel matematik, mekanik och hållfasthetslära. Du läser tillämpade kurser som till exempel datorstödd konstruktion, maskinelement och tillverkningsteknik. De avslutande kurserna i produktutveckling läser du i samarbete med industrin. Det ger dig en bra grund att stå på inför dina framtida utmaningar som maskiningenjör. Du får arbeta med samma system som många ledande industriföretag använder. Du får perspektiv på ingenjörens roll och ansvar i kurser som till exempel kvalitetsteknik, miljöteknik och ekonomi, samt även i ditt examensarbete.
Som färdig högskoleingenjör kan du jobba med att utveckla morgondagens produkter inom tillverkande teknikföretag. Många tidigare studenter arbetar inom det privata näringslivet. De tillverkande teknikföretagen står för en stor del av Sveriges export och omfattar en rad olika branscher. Exempel på arbetsuppgifter för yrkesverksamma maskiningenjörer är produktionsledning, projektledning, kvalitetsteknik, försäljning och inköp.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 25 | 19,23 | 17 | 145 |
| BII | 19,68 | 5 | 19,68 | 5 | 80 |
| HP | 1,50 | 15 | 1,50 | 13 | 192 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 8 | * | 7 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 166 | 17 % | 10 | 24 % |
| Män | 783 | 83 % | 32 | 76 % |
| 24 år eller yngre | 833 | 88 % | 36 | 86 % |
| 25–34 år | 101 | 11 % | 4 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 15 | 2 % | 2 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,23 i betygsgruppen BI, 19,68 i BII, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik HT 2026?
949 personer sökte, och 152 hade programmet som förstahandsval. 42 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,22 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Umeå universitet, Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod