Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,10 | 17,90 | −0,20 | 46 | −0,07 |
| BII | 16,61 | 16,60 | −0,01 | 21 | oförändrat |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 42 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+3,20)
- HP 4 år: varierande (+0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,90 | 16,60 | 1,20 | 374 | 100 | 50 |
| HT 2025 | 15,72 | 15,05 | 1,05 | 312 | 87 | 63 |
| HT 2024 | 12,85 | 13,35 | * | 251 | 74 | 62 |
| HT 2023 | * | * | * | 224 | 74 | 47 |
| HT 2022 | * | * | * | 170 | 50 | 43 |
| HT 2021 | * | * | * | 208 | 40 | 46 |
| HT 2020 | * | * | 219 | 47 | 45 | |
| HT 2019 | * | * | * | 175 | 44 | 34 |
| HT 2018 | * | * | * | 229 | 42 | 38 |
| HT 2017 | * | * | * | 210 | 39 | 37 |
| HT 2016 | 17,00 | 15,46 | 0,70 | 204 | 43 | 42 |
| HT 2015 | * | * | * | 257 | 34 | 38 |
| HT 2014 | 16,10 | 16,31 | 0,65 | 277 | 45 | 40 |
| HT 2013 | 14,70 | 13,23 | 0,85 | 231 | 44 | 40 |
| HT 2012 | * | * | * | 224 | 32 | 34 |
| HT 2011 | * | * | * | 157 | 31 | 31 |
| HT 2010 | * | 13,91 | * | 198 | 40 | 35 |
| HT 2009 | * | 159 | 43 | 36 | ||
| HT 2008 | * | 101 | 28 | 26 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,23 | 1,50 | 22,6 | 949 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,90 | 1,20 | 7,5 | 374 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 17,08 | 1,15 | 13,6 | 339 |
Om programmet
Som maskiningenjör får du ett brett tekniskt kunnande och är med och utvecklar produkter och processer för framtidens smarta, hållbara och alltmer digitaliserade industri. Du arbetar med allt från design till material och konstruktion, samt kreativa lösningar som gör tillverkningen miljövänlig och konkurrenskraftig. Genom vårt arbetslivsprogram kan du få in en fot i industrin redan under studietiden, vilket stärker din position avsevärt genom praktisk erfarenhet och ett professionellt nätverk.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basårUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,97HP0,85Sök/plats5,0
- ArkitektprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,66HP0,95Sök/plats8,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,10 | 21 | 17,90 | 19 | 46 |
| BII | 16,61 | 6 | 16,60 | 5 | 21 |
| HP | 1,20 | 14 | 1,20 | 13 | 42 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| B-BI | * | 1 | * | 1 | 0 |
| B-BII | * | 8 | * | 7 | 0 |
| B-HP | * | 5 | * | 5 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 55 | 15 % | 8 | 16 % |
| Män | 319 | 85 % | 42 | 84 % |
| 24 år eller yngre | 309 | 83 % | 45 | 90 % |
| 25–34 år | 59 | 16 % | 5 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 6 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,90 i betygsgruppen BI, 16,60 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik HT 2026?
374 personer sökte, och 100 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,18 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet, Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod