Förskollärarprogrammet
Stockholms universitet, Stockholm
- Måttlig konkurrens
- 210 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Förskollärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 333 sökande hittills, varav 75 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,7 sökande per antagen.
VT 2026
5,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | * | 0 | ||
| BII | * | * | 0 | ||
| HP | * | * | 0 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,40)
- HP 5 år: varierande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 333 | 75 | ||||
| HT 2026 | * | * | * | 496 | 101 | 106 |
| VT 2026 | * | * | * | 313 | 74 | 55 |
| HT 2025 | * | * | * | 498 | 142 | 118 |
| VT 2025 | * | * | * | 502 | 125 | 87 |
| HT 2024 | * | * | * | 498 | 161 | 127 |
| VT 2024 | * | * | * | 534 | 140 | 87 |
| HT 2023 | * | * | * | 841 | 250 | 167 |
| VT 2023 | * | * | * | 657 | 190 | 116 |
| HT 2022 | * | * | * | 1 058 | 265 | 234 |
| VT 2022 | * | * | * | 995 | 269 | 235 |
| HT 2021 | 13,90 | 15,08 | 0,05 | 1 543 | 423 | 245 |
| VT 2021 | * | * | * | 1 002 | 259 | 255 |
| HT 2020 | 11,96 | 13,97 | * | 1 349 | 326 | 265 |
| VT 2020 | * | * | * | 894 | 248 | 190 |
| HT 2019 | * | 13,80 | * | 1 257 | 348 | 260 |
| VT 2019 | * | * | * | 881 | 250 | 170 |
| HT 2018 | 13,27 | 14,28 | * | 1 522 | 464 | 270 |
| VT 2018 | * | * | * | 1 114 | 286 | 258 |
| HT 2017 | 14,00 | 15,41 | 0,25 | 1 776 | 491 | 255 |
| VT 2017 | 12,60 | 14,76 | 0,15 | 1 344 | 389 | 250 |
| HT 2016 | 15,12 | 16,60 | 0,60 | 1 950 | 552 | 195 |
| VT 2016 | 14,30 | 15,66 | 0,40 | 1 509 | 420 | 210 |
| HT 2015 | 16,30 | 16,65 | 0,65 | 2 328 | 633 | 165 |
| VT 2015 | 14,30 | 14,36 | 0,30 | 1 413 | 371 | 230 |
| HT 2014 | 16,09 | 16,10 | 0,55 | 2 222 | 561 | 215 |
| VT 2014 | 14,40 | 15,10 | 0,35 | 1 341 | 440 | 210 |
| HT 2013 | 15,70 | 15,20 | 0,25 | 1 852 | 480 | 210 |
| VT 2013 | 13,87 | 14,27 | * | 1 111 | 356 | 210 |
| HT 2012 | 14,70 | 15,86 | 0,10 | 1 473 | 396 | 200 |
| VT 2012 | 11,85 | 13,19 | * | 832 | 302 | 175 |
| HT 2011 | 14,16 | 14,29 | * | 1 336 | 415 | 175 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | * | * | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | * | * | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet | Uppsala | * | * | 7,0 | 431 |
| Karlstads universitet (distans) | Mariestad | 16,30 | 0,65 | 21,4 | 364 |
| Karlstads universitet (distans) | Nyköping | 17,65 | 0,70 | 45,5 | 364 |
| Karlstads universitet (distans) | Norrtälje | 18,83 | 0,55 | 42,4 | 339 |
| Örebro universitet | Örebro | * | * | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet (distans) | Eskilstuna | * | * | 3,8 | 302 |
| Jönköping University | Jönköping | * | 3,5 | 287 | |
| Linköpings universitet | Norrköping | * | * | 3,5 | 262 |
| Karlstads universitet (distans) | Åmål | 15,92 | 0,70 | 21,8 | 240 |
| Linnéuniversitetet | Växjö | * | * | 4,9 | 226 |
| Karlstads universitet | Karlstad | * | * | 4,0 | 214 |
| Högskolan Väst | Trollhättan | * | * | 3,9 | 206 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI18,80HP1,20Sök/plats25,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | 110 | * | 62 | 0 |
| BII | * | 29 | * | 20 | 0 |
| HP | * | 39 | * | 19 | 0 |
| BF | * | 4 | * | 2 | 0 |
| ÖS | * | 1 | * | 1 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | * | 66 | * | 30 | 0 |
| BII | * | 24 | * | 13 | 0 |
| HP | * | 21 | * | 8 | 0 |
| BF | * | 4 | * | 2 | 0 |
| ÖS | * | 1 | * | 1 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 290 | 87 % | – | – |
| Män | 43 | 13 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 185 | 56 % | – | – |
| 25–34 år | 114 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 34 | 10 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
Alla behöriga sökande antogs, så det krävdes ingen särskild poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Förskollärarprogrammet HT 2026?
496 personer sökte, och 101 hade programmet som förstahandsval. 106 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan i Gävle, Uppsala universitet, Karlstads universitet, Örebro universitet, Mälardalens universitet och 5 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod