Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia
Stockholms universitet, Stockholm · GYEH
- Mycket hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 204 sökande hittills, varav 48 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
25,4 sökande per antagen.
VT 2026
12,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 18,80 | −0,73 | 60 | −1,41 |
| BII | 19,99 | 19,99 | oförändrat | 22 | −0,38 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 38 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,03)
- HP 5 år: varierande (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 204 | 48 | ||||
| HT 2026 | 18,80 | 19,99 | 1,20 | 279 | 49 | 11 |
| VT 2026 | 17,03 | 15,33 | 0,55 | 172 | 14 | 14 |
| HT 2025 | 17,03 | 18,26 | 1,05 | 223 | 35 | 13 |
| VT 2025 | 14,67 | 16,52 | 0,45 | 162 | 29 | 14 |
| HT 2024 | 18,70 | 16,85 | 1,00 | 258 | 49 | 13 |
| VT 2024 | 14,99 | 16,10 | 0,30 | 128 | 19 | 14 |
| HT 2023 | 17,50 | 14,29 | 0,65 | 157 | 23 | 13 |
| VT 2023 | 16,14 | 15,54 | 0,60 | 150 | 28 | 14 |
| HT 2022 | 18,33 | 17,24 | 0,85 | 199 | 34 | 13 |
| VT 2022 | 17,39 | 15,21 | 0,70 | 186 | 21 | 14 |
| HT 2021 | 16,77 | 17,95 | 1,15 | 266 | 38 | 13 |
| VT 2021 | 16,00 | 15,10 | 0,75 | 173 | 36 | 15 |
| HT 2020 | 17,20 | 18,29 | 0,95 | 200 | 32 | 13 |
| VT 2020 | 16,92 | 16,33 | 1,05 | 146 | 22 | 8 |
| HT 2019 | 17,31 | 16,00 | * | 137 | 14 | 11 |
| VT 2019 | 13,64 | 15,99 | 0,85 | 130 | 14 | 13 |
| HT 2018 | 16,97 | 18,56 | 1,00 | 158 | 24 | 9 |
| VT 2018 | 13,35 | 14,70 | 0,35 | 141 | 20 | 14 |
| HT 2017 | 16,46 | 16,02 | 0,80 | 161 | 18 | 15 |
| VT 2017 | 16,60 | 17,10 | 0,80 | 144 | 20 | 10 |
| HT 2016 | 17,40 | 19,03 | 0,85 | 180 | 24 | 12 |
| VT 2016 | 22,20 | 18,04 | 1,35 | 199 | 25 | 5 |
| HT 2015 | 18,80 | 15,54 | 0,90 | 174 | 17 | 8 |
| VT 2015 | 17,40 | 17,39 | 0,95 | 182 | 23 | 10 |
| HT 2014 | 18,08 | 20,75 | 1,15 | 197 | 24 | 11 |
| VT 2014 | 15,70 | 16,20 | 1,05 | 125 | 16 | 8 |
| HT 2013 | 16,70 | – | 1,00 | 149 | 20 | 7 |
| VT 2013 | 16,42 | 18,11 | 0,60 | 108 | 22 | 15 |
| HT 2012 | 21,60 | – | 1,30 | 151 | 26 | 2 |
| VT 2012 | * | * | * | 70 | 13 | 14 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 7 | 18,80 | 6 | 60 |
| BII | 19,99 | 1 | 19,99 | 1 | 22 |
| HP | 1,20 | 4 | 1,20 | 4 | 38 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,26 | 8 | 17,03 | 7 | 15 |
| BII | 16,41 | 2 | 15,33 | 2 | 13 |
| HP | 0,90 | 5 | 0,55 | 5 | 11 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 111 | 54 % | – | – |
| Män | 93 | 46 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 155 | 76 % | – | – |
| 25–34 år | 37 | 18 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 12 | 6 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,80 i betygsgruppen BI, 19,99 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia HT 2026?
279 personer sökte, och 49 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,77 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod