Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Stockholms universitet, Stockholm
- Måttlig konkurrens
- 240 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Grundlärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 622 sökande hittills, varav 180 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,7 sökande per antagen.
VT 2026
4,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,77 | * | 0 | ||
| BII | 15,20 | 12,25 | −2,95 | 4 | −3,05 |
| HP | 0,30 | * | 0 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,30)
- HP 5 år: varierande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 622 | 180 | ||||
| HT 2026 | * | 12,25 | * | 947 | 252 | 200 |
| VT 2026 | * | * | * | 577 | 173 | 128 |
| HT 2025 | * | * | * | 859 | 248 | 192 |
| VT 2025 | * | * | * | 669 | 226 | 176 |
| HT 2024 | * | 12,80 | * | 993 | 291 | 170 |
| VT 2024 | * | * | * | 597 | 220 | 148 |
| HT 2023 | 11,30 | 14,03 | * | 1 011 | 303 | 200 |
| VT 2023 | * | * | * | 734 | 246 | 180 |
| HT 2022 | 12,88 | 14,26 | * | 1 158 | 303 | 200 |
| VT 2022 | 13,07 | 14,95 | 0,25 | 980 | 336 | 190 |
| HT 2021 | 16,00 | 15,50 | 0,45 | 1 475 | 425 | 170 |
| VT 2021 | 12,93 | 14,62 | 0,15 | 1 012 | 327 | 200 |
| HT 2020 | 14,40 | 15,46 | 0,10 | 1 349 | 383 | 200 |
| VT 2020 | * | * | * | 834 | 278 | 191 |
| HT 2019 | 11,50 | 15,04 | * | 1 149 | 303 | 200 |
| VT 2019 | * | * | * | 747 | 244 | 169 |
| HT 2018 | 12,60 | 14,86 | 0,30 | 1 278 | 309 | 200 |
| VT 2018 | * | 11,74 | * | 827 | 281 | 200 |
| HT 2017 | 13,95 | 14,58 | 0,40 | 1 388 | 347 | 200 |
| VT 2017 | 12,98 | 14,05 | 0,30 | 1 010 | 247 | 170 |
| HT 2016 | 14,76 | 15,61 | 0,55 | 1 510 | 391 | 200 |
| VT 2016 | 14,03 | 15,04 | 0,50 | 1 064 | 224 | 140 |
| HT 2015 | 16,00 | 15,62 | 0,60 | 1 449 | 362 | 170 |
| VT 2015 | 14,00 | 13,77 | 0,30 | 909 | 214 | 140 |
| HT 2014 | 16,10 | 15,97 | 0,70 | 1 236 | 298 | 110 |
| VT 2014 | 15,21 | 16,00 | 0,25 | 748 | 198 | 100 |
| HT 2013 | 16,90 | 15,74 | 0,30 | 1 011 | 276 | 100 |
| VT 2013 | 13,10 | 14,43 | * | 592 | 152 | 100 |
| HT 2012 | 17,10 | 16,99 | 0,50 | 972 | 312 | 100 |
| VT 2012 | * | 14,27 | * | 477 | 146 | 100 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | * | * | 4,7 | 947 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 14,98 | 0,50 | 5,1 | 635 |
| Uppsala universitet | Uppsala | * | * | 5,1 | 596 |
| Linköpings universitet | Linköping | * | * | 5,5 | 413 |
| Jönköping University | Jönköping | * | 4,6 | 358 | |
| Linköpings universitet | Norrköping | * | * | 6,4 | 178 |
| Uppsala universitet | Gotland | * | * | 8,3 | 99 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI18,80HP1,20Sök/plats25,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,77 | 103 | * | 93 | 0 |
| BII | 15,20 | 25 | 12,25 | 42 | 4 |
| HP | 0,30 | 66 | * | 58 | 0 |
| BF | 3,50 | 5 | * | 6 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 11,63 | 102 | * | 46 | 0 |
| BII | 14,49 | 31 | * | 43 | 0 |
| HP | * | 63 | * | 34 | 0 |
| BF | * | 4 | * | 3 | 0 |
| ÖS | – | 0 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 549 | 88 % | – | – |
| Män | 73 | 12 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 363 | 58 % | – | – |
| 25–34 år | 170 | 27 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 89 | 14 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 12,25 i BII.
Hur många sökte Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 HT 2026?
947 personer sökte, och 252 hade programmet som förstahandsval. 200 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Uppsala universitet, Linköpings universitet, Jönköping University.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod