Civilingenjörsutbildning i medieteknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,48 | 19,05 | −0,43 | 120 | −0,25 |
| BII | 19,86 | 19,81 | −0,05 | 31 | −0,15 |
| HP | 1,40 | 1,35 | −0,05 | 127 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,45)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,05 | 19,81 | 1,35 | 651 | 67 | 61 |
| HT 2025 | 18,49 | 18,60 | 1,30 | 617 | 87 | 85 |
| HT 2024 | 18,75 | 19,57 | 1,30 | 634 | 108 | 90 |
| HT 2023 | 19,01 | 19,59 | 1,30 | 724 | 125 | 89 |
| HT 2022 | 19,69 | 19,75 | 1,35 | 779 | 127 | 95 |
| HT 2021 | 19,50 | 19,81 | 1,30 | 833 | 154 | 92 |
| HT 2020 | 19,32 | 19,90 | 1,30 | 821 | 142 | 80 |
| HT 2019 | 19,58 | 19,45 | 1,45 | 796 | 138 | 77 |
| HT 2018 | 18,88 | 19,27 | 1,45 | 890 | 160 | 85 |
| HT 2017 | 19,79 | 19,05 | 1,45 | 942 | 167 | 76 |
| HT 2016 | 19,43 | 19,35 | 1,40 | 1 007 | 173 | 75 |
| HT 2015 | 19,10 | 20,00 | 1,40 | 1 026 | 164 | 75 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Medieteknik på KTH passar dig som på kreativa sätt vill utforma teknik för mänsklig kommunikation. Efter utbildningen kan du driva utveckling inom allt från film och spelupplevelser till nyhetsindustrin och framtidens sociala medier. På KTH är Medieteknik en av de utbildningar där flest studenter blivit entreprenörer och ett flertal har startat framgångsrika internationella företag.
Medieteknik är en utbildning med fokus på att utveckla nya sätt för människor att kommunicera och interagera. Du läser kurser i hur teknik kan samspela med olika typer av media som video och ljud. Utbildningen är kreativ och inriktar sig mot ett område som utvecklas snabbt både i Sverige och i resten av världen. Efter år tre har du möjlighet att välja mellan olika masterprogram samt läsa delar av utbildningen utomlands.
Som civilingenjör inom medieteknik är dina karriärmöjligheter nästan obegränsade. Allt från kläd- och biltillverkare till företag som använder maskininlärning för medieteknik eller erbjuder onlinemusiktjänster behöver medieteknik för kommunikation. Det finns även ett stort behov av ingenjörer som forskar. Typiska arbetsuppgifter kan vara att skapa medielösningar, designa appar eller visualisera data för exempelvis klimatpåverkan.
Behörighet: Grundläggande behörighet samt särskild behörighet: Fysik 2, Matematik 4 och Kemi 1 alternativt Fysik B, Matematik E och Kemi A. I vart och ett av ämnena krävs lägst betyget E eller Godkänd.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,48 | 29 | 19,05 | 29 | 120 |
| BII | 19,86 | 5 | 19,81 | 5 | 31 |
| HP | 1,40 | 17 | 1,35 | 17 | 127 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| T10 | * | 7 | * | 7 | 0 |
| T20 | 60,00 | 1 | 60,00 | 1 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 235 | 36 % | 24 | 39 % |
| Män | 416 | 64 % | 37 | 61 % |
| 24 år eller yngre | 584 | 90 % | 55 | 90 % |
| 25–34 år | 58 | 9 % | 5 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 1 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i medieteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,05 i betygsgruppen BI, 19,81 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i medieteknik HT 2026?
651 personer sökte, och 67 hade programmet som förstahandsval. 61 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,56 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod