Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
18,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 19,53 | −0,07 | 165 | −0,41 |
| BII | 20,73 | 20,73 | oförändrat | 51 | −0,28 |
| HP | 1,45 | 1,40 | −0,05 | 194 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,98)
- HP 5 år: stigande (+0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,53 | 20,73 | 1,40 | 802 | 43 | 43 |
| HT 2025 | 18,18 | 18,65 | 1,25 | 766 | 39 | 70 |
| HT 2024 | 17,40 | 17,39 | 1,05 | 551 | 25 | 70 |
| HT 2023 | * | * | * | 298 | 16 | 58 |
| HT 2022 | 17,60 | 17,83 | 1,05 | 397 | 20 | 47 |
| HT 2021 | 17,71 | 17,52 | 1,05 | 393 | 26 | 43 |
| HT 2020 | 17,55 | 17,13 | 1,05 | 391 | 33 | 40 |
| HT 2019 | 17,19 | 16,27 | 1,00 | 324 | 20 | 40 |
| HT 2018 | 16,00 | 16,60 | 0,85 | 307 | 16 | 41 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen Industriell teknik och hållbarhet gör dig till expert på hållbar produktion i industriell tillverkning. Den passar dig som vill arbeta för att teknik och människor i kombination ska kunna lösa de utmaningar näringsliv och industrin står inför. Redan under studietiden kan du dra nytta av att världsledande företag samverkar i utbildningen.
Utbildningen ger dig en helhetsförståelse för hållbara produktionssystem: människor och teknik i produktionsflöden och processer. Du lär dig hur man utvecklar komplexa system, något som kräver att du både kan optimera och förhandla. Du läser traditionella kurser inom teknik och naturvetenskap och specifikt kurser inom produktion, logistik och underhåll. I dessa integreras hållbarhetsaspekter för miljö, arbete och företag. Efter år tre har du möjlighet att välja mellan olika masterprogram samt läsa delar av utbildningen utomlands.
Som ingenjör kan du bidra till att lösa industrins största utmaning – att skapa hållbara lösningar för ökad konkurrenskraft, minskad miljöpåverkan och meningsfulla arbeten i en högteknologisk kontext. Efter examen kan du jobba som produktionstekniker, produktionsplanerare eller projektledare. Du kommer kunna spela en viktig roll i den hållbarhetsomställning som pågår i de flesta branscher, såväl i Sverige som internationellt.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,60 | 20 | 19,53 | 21 | 165 |
| BII | 20,73 | 4 | 20,73 | 3 | 51 |
| HP | 1,45 | 12 | 1,40 | 12 | 194 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| T10 | 155,00 | 5 | 155,00 | 5 | 4 |
| T20 | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 263 | 33 % | 17 | 40 % |
| Män | 539 | 67 % | 26 | 60 % |
| 24 år eller yngre | 738 | 92 % | 40 | 93 % |
| 25–34 år | 53 | 7 % | 2 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 11 | 1 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,53 i betygsgruppen BI, 20,73 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet HT 2026?
802 personer sökte, och 43 hade programmet som förstahandsval. 43 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,35 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod