Civilingenjörsutbildning i farkostteknik
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,46 | 21,04 | −0,42 | 323 | −0,35 |
| BII | 20,53 | 20,48 | −0,05 | 94 | −0,11 |
| HP | 1,65 | 1,60 | −0,05 | 358 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,55)
- HP 5 år: stigande (+0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,04 | 20,48 | 1,60 | 1 539 | 363 | 112 |
| HT 2025 | 20,56 | 19,92 | 1,55 | 1 411 | 287 | 115 |
| HT 2024 | 19,94 | 19,58 | 1,40 | 1 312 | 296 | 145 |
| HT 2023 | 20,10 | 20,55 | 1,35 | 1 116 | 263 | 135 |
| HT 2022 | 20,21 | 19,69 | 1,40 | 1 164 | 251 | 95 |
| HT 2021 | 20,49 | 19,49 | 1,30 | 1 189 | 248 | 108 |
| HT 2020 | 19,43 | 18,70 | 1,30 | 1 002 | 185 | 106 |
| HT 2019 | 19,06 | 17,54 | 1,30 | 828 | 146 | 106 |
| HT 2018 | 18,65 | 17,86 | 1,25 | 946 | 153 | 130 |
| HT 2017 | 18,75 | 18,15 | 1,35 | 1 069 | 163 | 100 |
| HT 2016 | 19,25 | 17,11 | 1,30 | 1 098 | 170 | 118 |
| HT 2015 | 20,05 | 17,34 | 1,30 | 1 135 | 166 | 129 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Farkostteknik är unik i Sverige och finns bara på KTH. Utbildningen är bred och ger karriärmöjligheter inom många områden, exempelvis inom utveckling och forskning om tåg, bilar, flyg, fartyg och rymdfarkoster. Den gör dig redo att anta utmaningar för framtidens transportsystem; resurseffektiva fordon och farkoster för väg, vatten och rymd samt flexibla lösningar för kollektivtrafik och varutransporter.
Framtidens utveckling av hållbara transporter kräver ingenjörer med förståelse för stora system och som kan utveckla idéer i samspel med andra experter. På Farkostteknikutbildningen får du därför en gedigen grund med matematik, fysik och mekanik i kombination med kurser inom till exempel produktutveckling och optimering. Du har möjlighet att välja bland ett av KTH:s största utbud av masterprogram samt läsa delar av utbildningen utomlands.
Med de kunskaper du får med dig kan du arbeta med allt ifrån beräkningsmatematik och konceptutveckling inom alla olika fordonsslag, till forskning eller som teknisk konsult. Farkostteknik rustar dig för att bidra till lösningar för teknik- och samhällsutvecklingens utmaningar inom en rad olika områden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,46 | 49 | 21,04 | 50 | 323 |
| BII | 20,53 | 8 | 20,48 | 7 | 94 |
| HP | 1,65 | 32 | 1,60 | 32 | 358 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| MAFY | 34,00 | 9 | 34,00 | 9 | 5 |
| T10 | 190,00 | 11 | 190,00 | 11 | 14 |
| T20 | 70,00 | 1 | 70,00 | 1 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 256 | 17 % | 22 | 20 % |
| Män | 1 283 | 83 % | 90 | 80 % |
| 24 år eller yngre | 1 408 | 91 % | 103 | 92 % |
| 25–34 år | 111 | 7 % | 8 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 20 | 1 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,04 i betygsgruppen BI, 20,48 i BII, 1,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i farkostteknik HT 2026?
1 539 personer sökte, och 363 hade programmet som förstahandsval. 112 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,48 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod