Civilingenjörsutbildning i energi och miljö
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,50 | 19,01 | −0,49 | 152 | −0,61 |
| BII | 19,27 | 19,27 | oförändrat | 43 | −0,12 |
| HP | 1,40 | 1,35 | −0,05 | 165 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,85)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,01 | 19,27 | 1,35 | 932 | 74 | 80 |
| HT 2025 | 17,81 | 18,22 | 1,25 | 831 | 69 | 105 |
| HT 2024 | 17,24 | 18,28 | 1,15 | 782 | 78 | 115 |
| HT 2023 | 18,44 | 17,42 | 1,15 | 785 | 93 | 100 |
| HT 2022 | 17,97 | 19,10 | 1,20 | 787 | 79 | 90 |
| HT 2021 | 19,86 | 18,69 | 1,25 | 904 | 99 | 85 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,70 | 1,30 | 891 | 117 | 85 |
| HT 2019 | 19,11 | 20,15 | 1,35 | 886 | 127 | 85 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,38 | 1,20 | 943 | 152 | 96 |
| HT 2017 | 18,96 | 20,04 | 1,45 | 1 100 | 144 | 85 |
| HT 2016 | 18,84 | 18,96 | 1,35 | 1 044 | 117 | 90 |
| HT 2015 | 20,20 | 20,05 | 1,35 | 1 139 | 147 | 90 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Energi och miljö har ett stort fokus på hållbar utveckling utifrån både tekniska och samhälleliga perspektiv. Du blir expert på att ta fram innovativa lösningar för stora hållbarhetsutmaningar som minskad klimatpåverkan, bättre energisystem och renare vatten. Efter examen är du attraktiv på arbetsmarknaden och kan arbeta med utvecklingsarbete såväl i Sverige som i resten av världen.
Utbildningen lär dig att hitta innovativa lösningar inom energi- och miljöområdet. Tillsammans med engagerade studenter och lärare utvecklar du även färdigheter i kommunikation, etik och entreprenörskap. Under år fyra och fem lär du dig en spetskompetens inom den masterutbildning du väljer och du har goda möjligheter till utlandsstudier.
Med en examen inom Energi och miljö kan du jobba med exempelvis smarta elnät, förnybar energi eller återvinning av material. Du blir en viktig resurs när det gäller att hitta innovativa lösningar kring klimatförändringar och andra hållbarhetsfrågor som samhället står inför. Sverige och världen satsar stort på teknik för förnybar energi och det investeras miljarder i företag som arbetar med miljöteknik. Det innebär att du blir högintressant för redan idag stora aktörer men det ger också många nya och internationella karriärmöjligheter.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,50 | 41 | 19,01 | 42 | 152 |
| BII | 19,27 | 7 | 19,27 | 6 | 43 |
| HP | 1,40 | 23 | 1,35 | 24 | 165 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| T10 | * | 7 | * | 6 | 0 |
| T20 | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 386 | 41 % | 37 | 46 % |
| Män | 546 | 59 % | 43 | 54 % |
| 24 år eller yngre | 841 | 90 % | 75 | 94 % |
| 25–34 år | 71 | 8 % | 4 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 20 | 2 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i energi och miljö vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,01 i betygsgruppen BI, 19,27 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i energi och miljö HT 2026?
932 personer sökte, och 74 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,20 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod