Tekniskt basår
Mälardalens universitet, Västerås
- Måttlig konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,61 | 14,61 | −1,00 | 71 | −1,58 |
| BII | 15,35 | 14,65 | −0,70 | 35 | −0,36 |
| HP | 0,70 | 0,65 | −0,05 | 45 | −0,05 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,61 | 14,65 | 0,65 | 540 | 135 | 95 |
| HT 2025 | 11,68 | 13,48 | * | 396 | 94 | 100 |
| HT 2024 | * | * | * | 365 | 89 | 100 |
| HT 2023 | * | * | * | 335 | 71 | 83 |
| HT 2022 | * | * | * | 377 | 74 | 98 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola | Göteborg | 1,30 | 9,2 | 3 973 | |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 18,10 | 24,0 | 840 | |
| Jönköping University | Jönköping | 16,21 | 7,5 | 750 | |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 14,68 | 9,2 | 641 | |
| Blekinge tekniska högskola (distans) | Karlskrona | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Högskolan i Borås | Borås | 12,80 | 0,25 | 3,6 | 526 |
| Högskolan i Halmstad | Halmstad | 13,40 | 0,55 | 5,4 | 516 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 14,81 | 0,55 | 7,2 | 398 |
| Högskolan Väst | Trollhättan | 13,59 | 0,50 | 4,8 | 387 |
| Blekinge tekniska högskola | Karlskrona | * | * | 3,6 | 323 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | * | * | 4,0 | 320 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Borlänge | * | * | 5,6 | 306 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | * | * | 2,8 | 255 |
Om programmet
Utbildningen
Det tekniska basåret riktar sig till dig som vill läsa teknik på högskolan, men saknar gymnasiebehörighet i fysik, kemi och matematik. Utbildningen är skräddarsydd för att förbereda dig för framtida teknikstudier på MDH. Förutom ämneskunskaperna, tränas du i problemlösning och kreativt tänkande, samt utvecklar din studieteknik. Basåret ger kunskaper motsvarande gymnasieskolans kurser Matematik 3c, Matematik 4, Fysik 1, Fysik 2 samt Kemi 1.
Du läser på heltid och deltar i föreläsningar, laborationer och seminarier. Vissa ämnen läser du under hela studietiden medan andra läses i perioder.
Framtid och jobb
När du har läst och är godkänd i alla kurser på basåret har du behörighet till samtliga teknikutbildningar på grundnivå vid MDH. Du har också platsgaranti på samtliga av högskolans högskole- och civilingenjörsprogram som startar det läsår som följer direkt på avslutat basår. För att du lättare ska kunna avgöra vilken av våra tekniska utbildningar som passar dig bäst, får du under programmets gång information om de olika teknikprogrammen.
Observera
Basåret är en behörighetsgivande utbildning som inte påverkar ditt meritvärde från gymnasiet. Eftersom basåret räknas till förberedande studier söker du särskilda studiemedel för behörighetsgivande studier. Det innebär att dina basårsstudier inte påverkar omfattningen av de studiemedel du kan söka för studier på högskolenivå. Basåret kan inte räknas in i en akademisk examen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mälardalens universitet
Liknande program vid Mälardalens universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI16,46HP0,90Sök/plats6,1
- Datavetenskapliga programmetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI16,03HP0,85Sök/plats9,0
- Tekniskt basårMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI14,81HP0,55Sök/plats7,2
- Kandidatprogram i tillämpad AIMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI14,65HP0,55Sök/plats7,2
- Civilingenjörsprogrammet i robotikMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,60HP0,70Sök/plats5,4
- Högskoleingenjörsprogrammet i nätverksteknikMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI14,10HP0,55Sök/plats7,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,61 | 61 | 14,61 | 52 | 71 |
| BII | 15,35 | 12 | 14,65 | 11 | 35 |
| HP | 0,70 | 36 | 0,65 | 31 | 45 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 20 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 155 | 29 % | 33 | 35 % |
| Män | 385 | 71 % | 62 | 65 % |
| 24 år eller yngre | 451 | 84 % | 84 | 88 % |
| 25–34 år | 76 | 14 % | 9 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 13 | 2 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Mälardalens universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,61 i betygsgruppen BI, 14,65 i BII, 0,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt basår HT 2026?
540 personer sökte, och 135 hade programmet som förstahandsval. 95 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,93 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Chalmers tekniska högskola, Jönköping University, Blekinge tekniska högskola, Högskolan i Borås, Högskolan i Halmstad och 6 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod