Tekniskt basår
Högskolan i Halmstad, Halmstad
- Måttlig konkurrens
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,00 | 13,40 | −1,60 | 26 | −1,83 |
| BII | 14,54 | 14,13 | −0,41 | 23 | −0,47 |
| HP | 0,60 | 0,55 | −0,05 | 18 | +0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,40 | 14,13 | 0,55 | 516 | 91 | 95 |
| HT 2025 | 11,11 | 14,12 | 0,45 | 391 | 80 | 90 |
| HT 2024 | * | * | * | 346 | 80 | 127 |
| HT 2023 | * | * | * | 309 | 62 | 89 |
| HT 2022 | * | * | * | 311 | 53 | 100 |
| HT 2021 | * | * | * | 396 | 76 | 119 |
| HT 2020 | * | * | * | 507 | 99 | 158 |
| HT 2019 | * | * | * | 420 | 75 | 128 |
| HT 2018 | * | * | * | 488 | 85 | 130 |
| HT 2009 | * | 84 | 13 | 10 | ||
| HT 2008 | 44 | 12 | 10 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola | Göteborg | 1,30 | 9,2 | 3 973 | |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 18,10 | 24,0 | 840 | |
| Jönköping University | Jönköping | 16,21 | 7,5 | 750 | |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 14,68 | 9,2 | 641 | |
| Blekinge tekniska högskola (distans) | Karlskrona | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Högskolan i Borås | Borås | 12,80 | 0,25 | 3,6 | 526 |
| Högskolan i Halmstad | Halmstad | 13,40 | 0,55 | 5,4 | 516 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 14,81 | 0,55 | 7,2 | 398 |
| Högskolan Väst | Trollhättan | 13,59 | 0,50 | 4,8 | 387 |
| Blekinge tekniska högskola | Karlskrona | * | * | 3,6 | 323 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | * | * | 4,0 | 320 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Borlänge | * | * | 5,6 | 306 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | * | * | 2,8 | 255 |
Om programmet
Som ingenjör är du med och utvecklar framtidens teknik. För att läsa till ingenjör krävs att du har vissa förkunskaper som kanske inte ingick i din gymnasieutbildning, för att du inte visste att du skulle behöva dem. Tekniskt basår fyller i dina luckor och ger dig platsgaranti på valfritt ingenjörsprogram vid Högskolan i Halmstad.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Halmstad
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- IT-forensik och informationssäkerhetHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI17,90HP1,10Sök/plats14,7
- Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovationHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI14,32HP0,85Sök/plats4,6
- Civilingenjör i datateknikHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI14,26HP0,60Sök/plats5,9
- ByggingenjörHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI*HP*Sök/plats7,4
- Tillämpad artificiell intelligens (AI)Högskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI15,45HP0,55Sök/plats8,2
- DataingenjörHögskolan i Halmstad · Halmstad · HT 2026BI*HP*Sök/plats6,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,00 | 71 | 13,40 | 51 | 26 |
| BII | 14,54 | 13 | 14,13 | 10 | 23 |
| HP | 0,60 | 44 | 0,55 | 32 | 18 |
| BF | 2,00 | 2 | 2,00 | 2 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 57 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 146 | 28 % | 29 | 31 % |
| Män | 370 | 72 % | 66 | 69 % |
| 24 år eller yngre | 435 | 84 % | 80 | 84 % |
| 25–34 år | 68 | 13 % | 11 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 13 | 3 % | 4 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,40 i betygsgruppen BI, 14,13 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt basår HT 2026?
516 personer sökte, och 91 hade programmet som förstahandsval. 95 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,29 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Chalmers tekniska högskola, Jönköping University, Blekinge tekniska högskola, Mälardalens universitet, Högskolan i Borås och 5 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod