Systemutvecklare
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,45 | 17,29 | −0,16 | 183 | −0,53 |
| BII | 16,72 | 16,72 | oförändrat | 63 | −0,10 |
| HP | 0,90 | 0,90 | oförändrat | 123 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,84)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,29 | 16,72 | 0,90 | 1 005 | 263 | 110 |
| HT 2025 | 17,10 | 17,38 | 0,95 | 1 152 | 318 | 110 |
| HT 2024 | 17,45 | 17,39 | 1,05 | 1 282 | 371 | 120 |
| HT 2023 | 16,67 | 16,55 | 1,05 | 1 195 | 364 | 130 |
| HT 2022 | 16,72 | 16,83 | 0,95 | 1 102 | 323 | 135 |
| HT 2021 | 16,45 | 16,53 | 0,95 | 1 000 | 273 | 120 |
| HT 2020 | 16,60 | 16,87 | 0,95 | 900 | 226 | 95 |
| HT 2019 | 15,90 | 16,02 | 0,90 | 894 | 222 | 120 |
| HT 2018 | 16,30 | 15,54 | 1,15 | 847 | 184 | 74 |
Om programmet
Tillhör du dem som bryr dig om ifall hemsidor och informationsflöden på till exempel webben känns onaturliga eller krångliga? Som önskar att du fått vara med och bygga upp dem från grunden? Då är Systemutvecklarprogrammet rätt utbildning för dig. En systemutvecklares uppgift är att konstruera hållbara och användarvänliga digitala system. På det här programmet lär du dig att modellera, utveckla, organisera och analysera digitala informationssystem för olika tillämpningar som till exempel webb eller mobila applikationer. Utveckling av informationssystem är ett växande behov i samhället, där nya kanaler och medier ska göra digitaliserad information tillgänglig för allt fler. Ämnen som ingår i utbildningen är: datavetenskap, informationsteknik, programmeringsmetodik och informationssäkerhet, allt med fokus på modellering, konstruktion och analys av digitala system. Undervisningen bygger på ett projektdrivet lärande där projekt kan genomföras i samverkan med näringslivet eller andra externa aktörer så att du som student får träning i den framtida yrkesrollen som systemutvecklare.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c och Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- Naturvetenskapligt/tekniskt basårMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,30HP0,90Sök/plats5,7
- Civilingenjör: DatateknikMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,02HP1,25Sök/plats9,2
- InformationsarkitektMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,63HP0,70Sök/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,9
- SpelutvecklingMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI12,49HP0,80Sök/plats5,2
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,95HP1,20Sök/plats5,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,45 | 73 | 17,29 | 59 | 183 |
| BII | 16,72 | 13 | 16,72 | 11 | 63 |
| HP | 0,90 | 46 | 0,90 | 37 | 123 |
| BF | 3,50 | 3 | 3,50 | 3 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 4 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 333 | 33 % | 37 | 34 % |
| Män | 672 | 67 % | 73 | 66 % |
| 24 år eller yngre | 686 | 68 % | 79 | 72 % |
| 25–34 år | 269 | 27 % | 28 | 25 % |
| 35 år eller äldre | 50 | 5 % | 3 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Systemutvecklare vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,29 i betygsgruppen BI, 16,72 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Systemutvecklare HT 2026?
1 005 personer sökte, och 263 hade programmet som förstahandsval. 110 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,19 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod