Spelutveckling
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,98 | 12,49 | −2,49 | 8 | −1,29 |
| BII | 15,95 | 14,50 | −1,45 | 14 | −0,83 |
| HP | 0,80 | 0,80 | oförändrat | 8 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,81)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 12,49 | 14,50 | 0,80 | 341 | 67 | 65 |
| HT 2025 | 14,22 | 13,78 | 0,65 | 438 | 95 | 62 |
| HT 2024 | 14,06 | 15,87 | 0,65 | 533 | 116 | 77 |
| HT 2023 | 15,07 | 15,17 | 0,75 | 621 | 140 | 85 |
| HT 2022 | 15,50 | 14,03 | 0,65 | 595 | 164 | 85 |
| HT 2021 | 15,30 | 14,76 | 0,75 | 571 | 135 | 80 |
| HT 2020 | 15,61 | 14,40 | 0,85 | 561 | 135 | 70 |
| HT 2019 | 14,70 | 14,74 | 0,80 | 559 | 159 | 76 |
| HT 2018 | 14,17 | 14,02 | 0,85 | 598 | 137 | 74 |
Om programmet
Det blir allt vanligare med spel och 3D-effekter i olika sammanhang, vilket gör spelindustrin till en av världens snabbast växande industrier. På spelutvecklingsprogrammet lär du dig hur man gör.
Efter examen kan du arbeta med spelprogrammering eller annan mjukvaruutveckling. Du kommer att vara van vid verktygsbaserad utveckling för olika plattformar. Du har kompetens att samarbeta med andra yrkeskategorier såsom speldesigners och grafiker. Du kan exempelvis jobba som programmerare eller testare, t ex med 3D-grafikprogrammering, verktygsutveckling, spellogik, prototyputveckling, mobilappar, nätverksprogrammering eller visualisering. Din kompetens kommer att vara relevant för små och stora IT-företag, t ex inom spelindustrin, både i Sverige och utomlands.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C och Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- SystemutvecklareMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,29HP0,90Sök/plats9,1
- Naturvetenskapligt/tekniskt basårMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,30HP0,90Sök/plats5,7
- Civilingenjör: DatateknikMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,02HP1,25Sök/plats9,2
- InformationsarkitektMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,63HP0,70Sök/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,9
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,95HP1,20Sök/plats5,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,98 | 41 | 12,49 | 34 | 8 |
| BII | 15,95 | 8 | 14,50 | 8 | 14 |
| HP | 0,80 | 25 | 0,80 | 22 | 8 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 15 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 61 | 18 % | 13 | 20 % |
| Män | 280 | 82 % | 52 | 80 % |
| 24 år eller yngre | 245 | 72 % | 44 | 68 % |
| 25–34 år | 81 | 24 % | 17 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 15 | 4 % | 4 | 6 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Spelutveckling vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 12,49 i betygsgruppen BI, 14,50 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Spelutveckling HT 2026?
341 personer sökte, och 67 hade programmet som förstahandsval. 65 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,73 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod