Naturvetenskapligt/tekniskt basår
- Måttlig konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 16,30 | −1,30 | 140 | −1,19 |
| BII | 16,78 | 16,19 | −0,59 | 37 | −0,74 |
| HP | 0,95 | 0,90 | −0,05 | 87 | −0,10 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 3 år: stigande (+3,33)
- HP 3 år: stigande (+0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,30 | 16,19 | 0,90 | 973 | 245 | 170 |
| HT 2025 | 14,94 | 15,26 | 0,65 | 830 | 245 | 210 |
| HT 2024 | * | * | * | 726 | 189 | 220 |
| HT 2023 | * | * | * | 603 | 159 | 204 |
| HT 2022 | * | * | * | 616 | 155 | 194 |
| HT 2021 | * | * | * | 678 | 151 | 180 |
| HT 2020 | * | 12,63 | * | 791 | 213 | 220 |
| HT 2019 | 14,98 | 13,72 | 0,55 | 685 | 174 | 155 |
| HT 2018 | 12,97 | 13,94 | 0,60 | 715 | 164 | 160 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- SystemutvecklareMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,29HP0,90Sök/plats9,1
- Civilingenjör: DatateknikMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,02HP1,25Sök/plats9,2
- InformationsarkitektMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,63HP0,70Sök/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,9
- SpelutvecklingMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI12,49HP0,80Sök/plats5,2
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,95HP1,20Sök/plats5,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 99 | 16,30 | 96 | 140 |
| BII | 16,78 | 15 | 16,19 | 13 | 37 |
| HP | 0,95 | 61 | 0,90 | 58 | 87 |
| BF | 3,00 | 5 | 3,50 | 3 | 4 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 5 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 442 | 45 % | 79 | 46 % |
| Män | 531 | 55 % | 91 | 54 % |
| 24 år eller yngre | 780 | 80 % | 140 | 82 % |
| 25–34 år | 150 | 15 % | 22 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 43 | 4 % | 8 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt/tekniskt basår vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,30 i betygsgruppen BI, 16,19 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Naturvetenskapligt/tekniskt basår HT 2026?
973 personer sökte, och 245 hade programmet som förstahandsval. 170 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,36 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod