Sjuksköterskeutbildning
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 770 sökande hittills, varav 167 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,1 sökande per antagen.
VT 2026
7,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,63 | 16,07 | −0,56 | 108 | −0,85 |
| BII | 16,80 | 15,76 | −1,04 | 145 | −0,77 |
| HP | 0,65 | 0,60 | −0,05 | 119 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,18)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 770 | 167 | ||||
| HT 2026 | 16,07 | 15,76 | 0,60 | 830 | 178 | 55 |
| VT 2026 | 13,96 | 14,60 | 0,30 | 592 | 141 | 75 |
| HT 2025 | 14,75 | 15,10 | 0,40 | 658 | 172 | 75 |
| VT 2025 | 13,33 | 14,99 | 0,25 | 463 | 115 | 55 |
| HT 2024 | 14,20 | 14,13 | 0,35 | 608 | 161 | 75 |
| VT 2024 | 13,33 | 13,75 | 0,35 | 547 | 144 | 75 |
| HT 2023 | 14,05 | 14,74 | 0,50 | 695 | 161 | 65 |
| VT 2023 | 13,23 | 14,34 | 0,35 | 607 | 138 | 70 |
| HT 2022 | 14,67 | 15,05 | 0,45 | 874 | 169 | 70 |
| VT 2022 | 15,42 | 15,74 | 0,50 | 632 | 156 | 45 |
| HT 2021 | 15,89 | 15,90 | 0,55 | 839 | 191 | 70 |
| VT 2021 | 13,20 | 14,82 | 512 | 134 | 80 | |
| HT 2020 | 14,75 | 15,10 | 623 | 137 | 90 | |
| VT 2020 | * | * | 330 | 75 | 85 | |
| HT 2019 | 13,20 | 14,23 | 0,30 | 467 | 135 | 80 |
| VT 2019 (inställd) | 80 | 20 | 0 | |||
| HT 2018 | 13,18 | 14,48 | 0,25 | 605 | 123 | 80 |
| VT 2018 | 11,55 | 13,08 | * | 493 | 106 | 85 |
| HT 2017 | 14,95 | 14,51 | 0,50 | 716 | 125 | 80 |
| VT 2017 | 13,60 | 14,76 | 0,40 | 598 | 98 | 80 |
| HT 2016 | 15,01 | 15,33 | 0,60 | 909 | 150 | 85 |
| VT 2016 | 14,69 | 15,34 | 0,55 | 688 | 114 | 80 |
| HT 2015 | 16,00 | 15,73 | 0,65 | 1 003 | 167 | 75 |
| VT 2015 | 15,19 | 15,48 | 0,55 | 663 | 142 | 80 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,49 | 0,65 | 834 | 161 | 73 |
| VT 2014 | 15,10 | 15,62 | 0,60 | 689 | 150 | 80 |
| HT 2013 | 16,21 | 15,88 | 0,60 | 854 | 163 | 73 |
| VT 2013 | 15,10 | 15,31 | 0,45 | 592 | 127 | 75 |
| HT 2012 | 16,54 | 16,44 | 0,60 | 692 | 156 | 65 |
| VT 2012 | 14,64 | 14,95 | 0,40 | 408 | 109 | 55 |
| HT 2011 | 17,10 | 16,85 | 0,60 | 701 | 155 | 55 |
| VT 2011 | 14,20 | 14,80 | 0,20 | 321 | 82 | 65 |
| HT 2010 | 16,15 | 15,51 | 0,40 | 512 | 119 | 77 |
| VT 2010 | 0,60 | 572 | 107 | 70 | ||
| HT 2009 | 0,60 | 712 | 141 | 77 | ||
| VT 2009 | * | 338 | 81 | 80 | ||
| HT 2008 | 0,50 | 596 | 112 | 70 | ||
| VT 2008 | 0,30 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås | Borås | 16,09 | 0,70 | 12,3 | 1 852 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 16,07 | 0,60 | 15,1 | 830 |
| Mittuniversitetet | Östersund | 13,70 | 0,40 | 10,6 | 585 |
Om programmet
Som sjuksköterska möter du människor under olika omständigheter i livet. Din uppgift är att vägleda människor till ett friskare och hälsosammare liv samt bidra till att återställa och bevara deras hälsa. Det är ett givande och ansvarsfullt arbete där din kompetens alltid gör skillnad och du har en betydelsefull roll i teamet runt patienten. Efterfrågan på sjuksköterskor är stor och du kan se fram emot en spännande karriär med många valmöjligheter.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mittuniversitetet
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Folkhälsovetenskapliga programmetMittuniversitetet · Flexibel – Sundsvall · VT 2026BI17,14HP0,55Sök/plats12,6
- Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivetMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2025BI15,15HP*Sök/plats9,5
- SjuksköterskeutbildningMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI13,70HP0,40Sök/plats10,6
- Programmet för psykisk hälsa/ohälsa - särskild komplicerad problematikMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2025BI14,55HP*Sök/plats7,2
- Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI13,87HP*Sök/plats5,9
- Specialistutbildning, PsykiatrisjuksköterskaMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats5,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,63 | 25 | 16,07 | 22 | 108 |
| BII | 16,80 | 13 | 15,76 | 13 | 145 |
| HP | 0,65 | 20 | 0,60 | 18 | 119 |
| BF | 3,50 | 2 | 3,50 | 2 | 7 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 43 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,84 | 34 | 13,96 | 32 | 60 |
| BII | 15,22 | 18 | 14,60 | 17 | 93 |
| HP | 0,45 | 26 | 0,30 | 25 | 65 |
| BF | 3,00 | 2 | 3,00 | 1 | 3 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 106 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 595 | 77 % | – | – |
| Män | 175 | 23 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 369 | 48 % | – | – |
| 25–34 år | 253 | 33 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 148 | 19 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeutbildning vid Mittuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,07 i betygsgruppen BI, 15,76 i BII, 0,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeutbildning HT 2026?
830 personer sökte, och 178 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,32 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan i Borås, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod