Sjuksköterskeutbildning
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 585 sökande hittills, varav 281 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,3 sökande per antagen.
VT 2026
8,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 16,09 | −0,66 | 253 | −0,56 |
| BII | 17,17 | 17,13 | −0,04 | 294 | −0,22 |
| HP | 0,70 | 0,70 | oförändrat | 238 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,06)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 585 | 281 | ||||
| HT 2026 | 16,09 | 17,13 | 0,70 | 1 852 | 328 | 150 |
| VT 2026 | 14,66 | 15,34 | 0,45 | 1 205 | 254 | 150 |
| HT 2025 | 15,85 | 16,27 | 0,55 | 1 577 | 319 | 150 |
| VT 2025 | 14,08 | 14,96 | 0,40 | 1 073 | 217 | 150 |
| HT 2024 | 15,00 | 15,74 | 0,50 | 1 501 | 316 | 150 |
| VT 2024 | 13,95 | 14,90 | 0,30 | 1 047 | 229 | 150 |
| HT 2023 | 15,05 | 15,81 | 0,50 | 1 410 | 257 | 150 |
| VT 2023 | 13,33 | 14,85 | 0,30 | 1 078 | 201 | 150 |
| HT 2022 | 15,25 | 15,76 | 0,50 | 1 626 | 284 | 150 |
| VT 2022 | 15,00 | 15,80 | 0,50 | 1 261 | 251 | 150 |
| HT 2021 | 16,15 | 16,44 | 0,55 | 1 563 | 297 | 150 |
| VT 2021 | 14,58 | 15,88 | 0,40 | 1 038 | 208 | 150 |
| HT 2020 | 16,00 | 16,06 | 0,35 | 1 258 | 271 | 160 |
| VT 2020 | 13,60 | 14,61 | 0,25 | 775 | 184 | 150 |
| HT 2019 | 14,47 | 15,41 | 0,40 | 991 | 212 | 160 |
| VT 2019 | 11,32 | 13,84 | 0,15 | 783 | 180 | 150 |
| HT 2018 | 14,41 | 15,47 | 0,40 | 1 393 | 250 | 160 |
| VT 2018 | 13,50 | 14,61 | 0,40 | 1 063 | 197 | 150 |
| HT 2017 | 15,70 | 16,07 | 0,60 | 1 618 | 246 | 150 |
| VT 2017 | 14,55 | 15,31 | 0,55 | 1 156 | 225 | 150 |
| HT 2016 | 16,00 | 16,56 | 0,75 | 1 898 | 292 | 130 |
| VT 2016 | 16,00 | 16,02 | 0,75 | 1 647 | 284 | 130 |
| HT 2015 | 17,00 | 16,81 | 0,90 | 2 414 | 312 | 130 |
| VT 2015 | 15,80 | 16,21 | 0,75 | 1 606 | 297 | 120 |
| HT 2014 | 16,90 | 16,49 | 0,80 | 2 231 | 324 | 150 |
| HT 2013 | 17,20 | 16,38 | 0,75 | 2 251 | 297 | 150 |
| VT 2013 | 15,78 | 15,91 | 0,60 | 1 242 | 217 | 140 |
| HT 2012 | 17,50 | 16,79 | 0,90 | 1 653 | 288 | 150 |
| VT 2012 | 16,01 | 16,19 | 0,60 | 1 002 | 195 | 130 |
| HT 2011 | 17,80 | 17,92 | 0,80 | 1 677 | 254 | 130 |
| VT 2011 | 16,96 | 16,98 | 0,80 | 1 330 | 230 | 110 |
| HT 2010 | 17,75 | 17,27 | 0,90 | 1 836 | 278 | 130 |
| VT 2010 | 0,80 | 1 348 | 228 | 140 | ||
| HT 2009 | 0,80 | 1 670 | 272 | 150 | ||
| VT 2009 | 0,30 | 802 | 173 | 140 | ||
| HT 2008 | 0,70 | 1 329 | 199 | 130 | ||
| VT 2008 | 0,80 | 110 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås | Borås | 16,09 | 0,70 | 12,3 | 1 852 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 16,07 | 0,60 | 15,1 | 830 |
| Mittuniversitetet | Östersund | 13,70 | 0,40 | 10,6 | 585 |
Om programmet
Som sjuksköterska handlar ditt jobb om att hjälpa människor, att ge rätt vård och trygghet när människor behöver det som mest. Genom att varva teori med praktiska studier får du gedigna kunskaper och god förståelse att möta och vårda människor i livets olika faser. Under utbildningen studerar du ämnena vårdvetenskap och medicinsk vetenskap. Du gör också kliniska studier där de teoretiska kunskaperna i vårdvetenskap och medicinsk vetenskap utvecklas i mötet med patienten. Dessa studier sker i varierande sammanhang såsom primärvård, kommunalvård och på sjukhus. På Högskolan i Borås har vi utvecklat ett Kliniskt träningscentrum (KTC). Undervisningen på KTC är en integrerad del av utbildningen där du som student utvecklar din förmåga att vårda patienten utifrån ett helhetsperspektiv. Utbildningen bedrivs i nära samverkan med Södra Älvsborgs sjukhus (SÄS), Alingsås lasarett, primärvården i Södra Älvsborg samt kommunal vårdverksamhet. Genom denna samverkan kan du göra en del av dina verksamhetsförlagda studier vid särskilda utbildningsvårdavdelningar för somatisk och psykiatrisk vård vid SÄS, på Alingsås lasarett eller vid utbildningsenheter i kommunal vård.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 2 och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Borås
Liknande program vid Högskolan i Borås
- BarnmorskeprogrammetHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,5
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot distriktssköterska, halvfartHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats14,2
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot distriktssköterskaHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,3
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot akutsjukvårdHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats5,7
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot ambulanssjukvårdHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,8
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot hälso- och sjukvård för barn och ungdomarHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 73 | 16,09 | 54 | 253 |
| BII | 17,17 | 35 | 17,13 | 27 | 294 |
| HP | 0,70 | 79 | 0,70 | 59 | 238 |
| BF | 3,50 | 10 | 3,50 | 7 | 49 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 3 | * | 3 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,25 | 75 | 14,66 | 55 | 148 |
| BII | 15,62 | 38 | 15,34 | 30 | 188 |
| HP | 0,50 | 80 | 0,45 | 60 | 141 |
| BF | 3,50 | 7 | 3,50 | 5 | 21 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 345 | 85 % | – | – |
| Män | 240 | 15 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 738 | 47 % | – | – |
| 25–34 år | 554 | 35 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 293 | 18 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeutbildning vid Högskolan i Borås HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,09 i betygsgruppen BI, 17,13 i BII, 0,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeutbildning HT 2026?
1 852 personer sökte, och 328 hade programmet som förstahandsval. 150 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,24 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod