Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet
Mittuniversitetet, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2025
9,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2025 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,85 | 15,15 | −0,70 | 120 | −1,18 |
| BII | 16,48 | 16,48 | oförändrat | 72 | −1,09 |
| HP | 0,15 | * | 0 | −0,19 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,15)
- HP 4 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 | 15,15 | 16,48 | * | 853 | 110 | 90 |
| HT 2024 | 14,60 | 15,28 | * | 769 | 124 | 90 |
| HT 2023 | 15,50 | 15,99 | 0,40 | 790 | 135 | 70 |
| HT 2022 | 15,92 | 16,70 | 0,40 | 851 | 165 | 70 |
| HT 2016 | 14,60 | 14,98 | 0,35 | 603 | 106 | 90 |
| HT 2015 | 15,30 | 16,66 | 0,40 | 659 | 122 | 80 |
| HT 2014 | 14,95 | 15,75 | 0,30 | 569 | 96 | 80 |
| HT 2013 | 14,19 | 15,41 | * | 473 | 99 | 80 |
| HT 2012 | 12,32 | 14,22 | * | 338 | 69 | 65 |
Om programmet
Det är viktigt att vi orkar arbeta hela vårt arbetsliv. Alla arbetsgivare har ett ansvar för sina anställdas hälsa, men de behöver hjälp för att skapa ett hälsosamt arbetsliv. När du studerar programmet Hälsa och Rehabilitering i arbetslivet får du lära dig att främja hälsa, förebygga ohälsa och bedriva rehabilitering på bästa sätt. Utbildningen ger dig kunskap om arbetslivets förutsättningar för hälsa och rehabilitering från individ till organisations- och samhällsnivå. Arbetsmarknaden ser bra ut för våra utexaminerade studenter.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mittuniversitetet
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Folkhälsovetenskapliga programmetMittuniversitetet · Flexibel – Sundsvall · VT 2026BI17,14HP0,55Sök/plats12,6
- SjuksköterskeutbildningMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI16,07HP0,60Sök/plats15,1
- SjuksköterskeutbildningMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI13,70HP0,40Sök/plats10,6
- Programmet för psykisk hälsa/ohälsa - särskild komplicerad problematikMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2025BI14,55HP*Sök/plats7,2
- Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI13,87HP*Sök/plats5,9
- Specialistutbildning, PsykiatrisjuksköterskaMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats5,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,85 | 60 | 15,15 | 40 | 120 |
| BII | 16,48 | 16 | 16,48 | 13 | 72 |
| HP | 0,15 | 54 | * | 33 | 0 |
| BF | 3,50 | 5 | 3,50 | 4 | 7 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 147 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 736 | 86 % | 78 | 87 % |
| Män | 117 | 14 % | 12 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 128 | 15 % | 20 | 22 % |
| 25–34 år | 329 | 39 % | 41 | 46 % |
| 35 år eller äldre | 396 | 46 % | 29 | 32 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet vid Mittuniversitetet HT 2025?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,15 i betygsgruppen BI, 16,48 i BII.
Hur många sökte Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet HT 2025?
853 personer sökte, och 110 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,55 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod