Samhällsplaneringsprogram
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 561 sökande hittills, varav 120 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
11,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 17,71 | −0,94 | 50 | −1,56 |
| BII | 19,30 | 19,05 | −0,25 | 29 | −1,17 |
| HP | 1,20 | 1,10 | −0,10 | 61 | −0,17 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,14)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 561 | 120 | ||||
| VT 2026 | 17,71 | 19,05 | 1,10 | 475 | 78 | 40 |
| VT 2025 | 16,75 | 17,85 | 0,90 | 442 | 76 | 48 |
| VT 2024 | 16,50 | 18,55 | 0,75 | 387 | 80 | 48 |
| VT 2023 | 15,80 | 17,45 | 0,75 | 346 | 73 | 48 |
| VT 2022 | 16,40 | 16,92 | 0,85 | 384 | 81 | 48 |
| VT 2021 | 17,85 | 17,84 | 0,90 | 426 | 82 | 38 |
| VT 2020 | 17,30 | 18,30 | 1,00 | 363 | 81 | 38 |
| VT 2019 | 17,75 | 17,60 | 1,10 | 442 | 84 | 38 |
| VT 2018 | 17,75 | 17,55 | 1,10 | 514 | 93 | 38 |
| VT 2017 | 18,92 | 17,12 | 1,10 | 534 | 74 | 36 |
| VT 2016 | 18,25 | 17,15 | 1,15 | 575 | 83 | 36 |
| VT 2015 | 19,27 | 17,40 | 1,10 | 603 | 99 | 36 |
| VT 2014 | 17,80 | 17,04 | 1,00 | 421 | 81 | 36 |
| VT 2013 | 13,90 | 16,22 | 0,50 | 406 | 62 | 70 |
| VT 2012 | 16,15 | 16,83 | 0,90 | 284 | 56 | 42 |
| VT 2011 | 15,60 | 16,60 | 0,80 | 290 | 59 | 45 |
| VT 2010 | 0,30 | 357 | 63 | 45 | ||
| VT 2009 | * | 180 | 34 | 23 | ||
| VT 2008 | * | 22 |
Om programmet
Samhällsplanering handlar om att samordna och balansera olika aktörers intressen och behov, med målet att främja en hållbar samhällsutveckling.
Samhällsplanerare behövs inom till exempel statlig förvaltning, kommuner, regionala myndighetsorgan och privata samhällsbyggnadsföretag, liksom i nationella och internationella organisationer. Samhällsplaneringsprogrammet ger dig kunskaper i planeringens politiska och rättsliga ramar, samt i planeringens sociala, demografiska och geografiska förutsättningar och utmaningar. Programmet utvecklar din förmåga att identifiera samhällsproblem ur olika perspektiv, att analysera konsekvenser av tidigare och föreslagna planeringsbeslut, samt att ta initiativ till och genomföra planeringsprojekt.
Utbildningen består av skräddarsydda kurser inom ämnena samhällsgeografi, statskunskap och sociologi, samt statistik och juridik (handelsrätt). Under programmets sista två terminer kan du som student välja kurser relativt fritt. Programmet innehåller även utbildning i geografiska informationssystem (GIS).
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- SocionomprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,31HP1,20Sök/plats46,0
- PsykologprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,77HP1,65Sök/plats73,8
- Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,44HP1,30Sök/plats62,1
- Politices kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,56HP1,35Sök/plats14,0
- SamhällsvetarprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,26HP1,35Sök/plats30,7
- Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,21HP1,25Sök/plats23,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 22 | 17,71 | 20 | 50 |
| BII | 19,30 | 4 | 19,05 | 4 | 29 |
| HP | 1,20 | 17 | 1,10 | 16 | 61 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 335 | 60 % | – | – |
| Män | 226 | 40 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 441 | 79 % | – | – |
| 25–34 år | 97 | 17 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 23 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplaneringsprogram vid Uppsala universitet VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,71 i betygsgruppen BI, 19,05 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Samhällsplaneringsprogram VT 2026?
475 personer sökte, och 78 hade programmet som förstahandsval. 40 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,96 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod