Personal och arbetsliv
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,67 | 17,66 | −1,01 | 128 | −0,61 |
| BII | 18,19 | 18,10 | −0,09 | 49 | −0,22 |
| HP | 0,80 | 0,75 | −0,05 | 86 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,19)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,66 | 18,10 | 0,75 | 592 | 137 | 60 |
| HT 2025 | 18,65 | 18,94 | 0,70 | 722 | 156 | 60 |
| HT 2024 | 17,78 | 17,55 | 0,70 | 668 | 166 | 65 |
| HT 2023 | 18,80 | 18,54 | 0,75 | 573 | 121 | 57 |
| HT 2022 | 18,80 | 16,85 | 0,85 | 574 | 135 | 60 |
| HT 2021 | 18,85 | 17,76 | 0,75 | 733 | 156 | 65 |
| HT 2020 | 18,54 | 17,35 | 0,65 | 726 | 144 | 65 |
| HT 2019 | 18,39 | 16,79 | 0,80 | 668 | 131 | 65 |
| HT 2018 | 18,46 | 17,14 | 0,85 | 755 | 119 | 65 |
| HT 2017 | 18,00 | 20,02 | 0,85 | 922 | 140 | 60 |
| HT 2016 | 18,20 | 16,54 | 0,95 | 941 | 144 | 60 |
| HT 2015 | 19,20 | 17,50 | 0,95 | 1 047 | 152 | 60 |
| HT 2014 | 18,60 | 17,74 | 0,90 | 1 115 | 160 | 60 |
| HT 2013 | 19,20 | 18,38 | 0,90 | 916 | 130 | 60 |
| HT 2012 | 18,10 | 18,35 | 0,90 | 637 | 119 | 60 |
| HT 2011 | 18,40 | 17,37 | 0,70 | 573 | 104 | 60 |
| HT 2010 | 0,80 | 508 | 95 | 60 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet | Växjö | 17,66 | 0,75 | 9,9 | 592 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 16,57 | 0,75 | 7,1 | 565 |
Om programmet
Är du intresserad av personal- och arbetslivsfrågor som berör organisation, ledarskap och utveckling?
Personal och arbetsliv är en väletablerad utbildning sedan 35 år och ger dig färdigheter för kvalificerade arbeten inom personal- och arbetslivsområdet. Fokus läggs vid organisations-, ledarskaps- och utvecklingsfrågor. Utbildningen är inriktad på beteendevetenskap med huvudområdena psykologi, sociologi, pedagogik och rättsvetenskap. För att ge dig en bredd inför yrkeslivet ingår även företagsekonomi med personalredovisning samt statsvetenskap och nationalekonomi. För att du ska få erfarenheter från arbetslivet under din studietid kopplas du till ett fadderföretag. Dessutom kan du under sista terminen välja arbetsplatsförlagd utbildning då du gör praktik på ett företag, en kommun, ett landsting eller hos en statlig myndighet. I utbildningen medverkar också arbetslivsrepresentanter som gästföreläsare och du har också goda möjlighet att förlägga en del av din studietid utomlands.
Efter utbildningen kan du till exempel arbeta med organisationsutveckling, personalarbete, arbetsmarknadspolitik, arbetsmiljöutredningar och yrkesvägledning. Tänkbara arbetsplatser är företag och organisationer inom såväl privat som offentlig sektor där man arbetar med ”Human Resource" och "HR Business Parter-frågor".
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linnéuniversitetet
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- CivilekonomprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI16,86HP0,95Sök/plats6,7
- Human Resource Management - personalledning och organisationsutvecklingLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI15,20HP0,60Sök/plats7,3
- Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrningLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI15,90HP0,80Sök/plats8,7
- Internationella affärerLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI15,91HP0,65Sök/plats9,3
- Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt programLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,6
- NationalekonomprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI15,82HP0,85Sök/plats11,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,67 | 18 | 17,66 | 19 | 128 |
| BII | 18,19 | 4 | 18,10 | 3 | 49 |
| HP | 0,80 | 22 | 0,75 | 21 | 86 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 27 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| B1YLE | 26,10 | 21 | * | 17 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 493 | 83 % | 52 | 87 % |
| Män | 99 | 17 % | 8 | 13 % |
| 24 år eller yngre | 430 | 73 % | 49 | 82 % |
| 25–34 år | 112 | 19 % | 8 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 50 | 8 % | 3 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personal och arbetsliv vid Linnéuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,66 i betygsgruppen BI, 18,10 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personal och arbetsliv HT 2026?
592 personer sökte, och 137 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,99 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod