Personal och arbetsliv
Karlstads universitet, Karlstad
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,1 sökande per antagen.
VT 2026
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,40 | 16,57 | −0,83 | 97 | −0,85 |
| BII | 17,03 | 16,90 | −0,13 | 42 | −0,48 |
| HP | 0,80 | 0,75 | −0,05 | 82 | −0,09 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,15)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,57 | 16,90 | 0,75 | 565 | 117 | 80 |
| VT 2026 | 2 | 2 | 0 | |||
| HT 2025 | 17,07 | 16,50 | 0,70 | 641 | 126 | 95 |
| HT 2024 | 15,95 | 15,80 | 0,60 | 623 | 127 | 95 |
| HT 2023 | 16,06 | 15,30 | 0,55 | 520 | 121 | 95 |
| HT 2022 | 15,90 | 16,17 | 0,55 | 577 | 121 | 85 |
| HT 2021 | 16,42 | 16,50 | 0,70 | 694 | 151 | 85 |
| HT 2020 | 17,34 | 16,69 | 757 | 181 | 85 | |
| HT 2019 | 15,06 | 15,25 | 0,55 | 645 | 152 | 142 |
| HT 2018 | 15,83 | 16,95 | 0,75 | 782 | 144 | 110 |
| HT 2017 | 16,41 | 16,20 | 0,70 | 875 | 150 | 110 |
| HT 2016 | 17,20 | 16,59 | 0,75 | 812 | 136 | 100 |
| HT 2015 | 17,10 | 16,70 | 0,80 | 888 | 143 | 100 |
| HT 2014 | 17,80 | 15,87 | 0,80 | 899 | 143 | 90 |
| HT 2013 | 17,20 | 16,96 | 0,75 | 824 | 143 | 90 |
| HT 2012 | 17,20 | 16,49 | 0,60 | 703 | 140 | 90 |
| HT 2011 | 15,90 | 16,43 | 0,50 | 533 | 101 | 100 |
| HT 2010 | 12,00 | 14,43 | * | 482 | 79 | 100 |
| HT 2009 | * | 645 | 106 | 130 | ||
| HT 2008 | * | 490 | 112 | 80 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet | Växjö | 17,66 | 0,75 | 9,9 | 592 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 16,57 | 0,75 | 7,1 | 565 |
Om programmet
Kan du tänka dig ett samhälle utan arbete? Det är svårt eftersom arbete utgör en central del av samhället och har stor betydelse för ditt och andra människors liv. Är du intresserad av individ, organisation och arbetsliv och hur dessa relaterar till varandra? Då är programmet Personal och arbetsliv vid Handelshögskolan på Karlstads universitet perfekt för dig.
Behörighet: Grundläggande behörighet samt Matematik 2a eller 2b eller 2c och Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Karlstads universitet
Liknande program vid Karlstads universitet
- JuristprogrammetKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI20,05HP1,25Sök/plats31,9
- CivilekonomprogrammetKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI18,33HP1,10Sök/plats13,0
- FastighetsekonomiKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI16,50HP0,95Sök/plats13,4
- Kandidatprogram i företagsekonomi: globala hållbara affärerKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI16,77HP0,90Sök/plats9,0
- Masterprogram i redovisning och styrning: MasterKarlstads universitet · Karlstad · HT 2025BI–HP–Sök/plats7,4
- Masterprogram i redovisning och styrningKarlstads universitet · Karlstad · HT 2026BI–HP–Sök/plats16,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,40 | 44 | 16,57 | 45 | 97 |
| BII | 17,03 | 7 | 16,90 | 7 | 42 |
| HP | 0,80 | 27 | 0,75 | 27 | 82 |
| BF | 3,00 | 1 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 451 | 80 % | 67 | 84 % |
| Män | 114 | 20 % | 13 | 16 % |
| 24 år eller yngre | 431 | 76 % | 69 | 86 % |
| 25–34 år | 97 | 17 % | 9 | 11 % |
| 35 år eller äldre | 37 | 7 % | 2 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personal och arbetsliv vid Karlstads universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,57 i betygsgruppen BI, 16,90 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personal och arbetsliv HT 2026?
565 personer sökte, och 117 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,50 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Linnéuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod