Nätverks- och systemadministration
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,03 | 15,40 | −0,63 | 109 | −0,72 |
| BII | 16,20 | 15,73 | −0,47 | 41 | −0,07 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 59 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,37)
- HP 5 år: stigande (+0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,40 | 15,73 | 0,85 | 474 | 120 | 55 |
| HT 2025 | 14,60 | 15,35 | 0,75 | 417 | 92 | 60 |
| HT 2024 | 13,34 | 14,38 | 0,50 | 402 | 78 | 60 |
| HT 2023 | 13,23 | 14,10 | 0,30 | 334 | 75 | 55 |
| HT 2022 | 13,85 | 13,62 | 0,55 | 326 | 81 | 55 |
| HT 2021 | 13,03 | 13,52 | * | 275 | 72 | 60 |
| HT 2020 | * | * | * | 236 | 60 | 70 |
| HT 2019 | * | * | * | 180 | 42 | 43 |
| HT 2018 | * | * | * | 301 | 82 | 82 |
| HT 2017 | 12,65 | 12,24 | 0,55 | 323 | 88 | 80 |
| HT 2016 | 13,10 | 13,27 | 0,65 | 340 | 79 | 70 |
| HT 2015 | 13,59 | 12,56 | 0,65 | 384 | 96 | 65 |
| HT 2014 | 13,70 | 14,16 | 0,70 | 394 | 99 | 78 |
| HT 2013 | 14,30 | 14,20 | 0,40 | 372 | 106 | 75 |
| HT 2012 | * | * | * | 279 | 73 | 71 |
| HT 2011 | * | * | * | 179 | 49 | 53 |
| HT 2010 | * | * | * | 156 | 32 | 40 |
| HT 2009 | * | 199 | 51 | 35 | ||
| HT 2008 | * | 124 | 28 | 33 |
Om programmet
Nätverks- och systemadministration (NSA) är en utbildning som kombinerar nätverksadministration med serveradministration i både Windows- och Linux-miljö. IT-säkerhet är ett naturligt inslag i hela utbildningen. Vi samarbetar med både lokala, nationella och internationella företag i branschen, i form av gästföreläsningar, studiebesök och events. Många av våra studenter blir erbjudna jobb i branschen redan under sista terminen på programmet – vid en alumniundersökning utförd i slutet av 2022 gällde detta 54 procent av de svarande (tillfrågade var studenter som avslutat sina studier 2019–2022).
Det här läser du på programmet
Under din tid hos oss läser du främst kurser inom tre områden: informationssäkerhet, datakommunikation och systemadministration.
Kortare kursbeskrivningar finns i programöversikten.
Under utbildningen genomför du stora delar av kurserna som praktiska uppgifter i vårt labb, med stöd av våra handledare. Vi har en mycket bra kontakt mellan studenter och lärare och också mellan studenter från olika år.
En stor del av kurslitteraturen är på engelska och ungefär hälften av föreläsningarna ges på engelska.
Utlandsstudier
Vill du upptäcka världen samtidigt som du studerar finns det goda möjligheter att studera en termin på något av våra partneruniversitet. Det passar bäst att resa iväg den första terminen i årskurs tre och det finns många utländska universitet att välja mellan. Du får möjlighet att studera unika kurser som partneruniversiteten ger och du får tillgodoräkna dig dina högskolepoäng, förutsatt att du får godkänt på kursen.
Jobb efter examen
Nätverks- och systemadministration är en utbildning med mycket hög kvalitet och det vet arbetsmarknaden. Det finns exempel på platsannonser som specifikt efterfrågat studenter från NSA i Skövde och suget efter duktiga ”NSA:are” är stort!
Studenter från programmet hamnar på väldigt spridda roller, vissa är väldigt tekniska medan andra handlar mer om att arbeta med organisationer. Centralt är kunskaperna om cybersäkerhet, nätverk/datakommunikation och systemadministration.
Tidigare studenter har till exempel fått arbete som:
Computer specialist
Cyber Security Analyst
Cyber Security Specialist
Drifttekniker
Digital servicetekniker
Devops Engineer
Informationssäkerhetsspecialist
IT-chefer
IT-forensiker
IT-konsulter
IT Security Officer
IT-specialister
IT-strateger och systemförvaltare
IT-säkerhetskonsulter
IT-säkerhetspecialister
IT-tekniker
Lösningsarkitekter/-specialister
Nätverks- och systemtekniker
Nätverksarkitekter/-specialister
Projektledare
Supporttekniker
Systemtekniker/-specialist/-administratör
Säkerhetsspecialister
Säkerhetskoordinator / IT-Security Risk officer
Technical Support Specialist
Threat Intelligence Analyst
Unix/Linux-administratörer/-specialister
Läsa vidare efter programmet
Tre års studier på Nätverks- och systemadministration leder till en kandidatexamen med huvudområdet informationsteknologi. Efter din examen kan du fortsätta med magister- eller masterstudier på Högskolan i Skövde. Du har också möjlighet att läsa vidare på magister- eller masternivå på andra lärosäten, både i Sverige och utomlands.
Behörighet: Grundläggande behörighet (eller motsvarande kunskaper).
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Skövde
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- SystemvetenskapHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI14,90HP0,80Sök/plats13,6
- Integritet, informationssäkerhet och cybersäkerhet - masterprogramHögskolan i Skövde · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,1
- Dataspelsutveckling - programmeringHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI15,17HP0,95Sök/plats6,7
- Naturvetenskapligt och tekniskt basårHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI12,48HP*Sök/plats4,0
- Datavetenskap - inriktning systemutvecklingHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI12,39HP0,30Sök/plats7,4
- Informationsteknologi - Business IntelligenceHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI14,71HP0,60Sök/plats8,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,03 | 32 | 15,40 | 29 | 109 |
| BII | 16,20 | 7 | 15,73 | 6 | 41 |
| HP | 0,90 | 19 | 0,85 | 18 | 59 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 6 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 98 | 21 % | 10 | 18 % |
| Män | 376 | 79 % | 45 | 82 % |
| 24 år eller yngre | 281 | 59 % | 33 | 60 % |
| 25–34 år | 152 | 32 % | 16 | 29 % |
| 35 år eller äldre | 41 | 9 % | 6 | 11 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Nätverks- och systemadministration vid Högskolan i Skövde HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,40 i betygsgruppen BI, 15,73 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Nätverks- och systemadministration HT 2026?
474 personer sökte, och 120 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,80 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod