Datavetenskap - inriktning systemutveckling
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,02 | 12,39 | −0,63 | 7 | −0,64 |
| BII | 14,04 | 12,76 | −1,28 | 5 | −0,28 |
| HP | 0,40 | 0,30 | −0,10 | 5 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,45)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 12,39 | 12,76 | 0,30 | 258 | 23 | 35 |
| HT 2025 | 10,89 | 13,83 | 0,40 | 325 | 39 | 45 |
| HT 2024 | 14,38 | 15,71 | 0,60 | 316 | 55 | 44 |
| HT 2023 | 14,40 | 14,05 | 0,80 | 296 | 53 | 37 |
| HT 2022 | 14,84 | 14,57 | 0,85 | 287 | 48 | 39 |
| HT 2021 | 14,84 | 14,60 | 0,65 | 289 | 44 | 37 |
| HT 2020 | 15,15 | 14,42 | 0,80 | 283 | 54 | 41 |
| HT 2019 | 13,39 | 14,03 | 0,85 | 277 | 51 | 37 |
| HT 2018 | 13,90 | 13,25 | 0,75 | 335 | 47 | 41 |
| HT 2017 | 13,72 | 12,75 | 0,90 | 316 | 47 | 42 |
| HT 2016 | 15,50 | 14,52 | 0,80 | 378 | 43 | 35 |
| HT 2015 | 14,50 | 13,73 | 0,90 | 363 | 42 | 39 |
| HT 2014 | 13,40 | 13,40 | 0,65 | 331 | 29 | 32 |
| HT 2013 | * | * | * | 276 | 30 | 35 |
| HT 2012 | * | * | * | 209 | 23 | 31 |
Om programmet
Framtidens datavetare ska inte bara vara duktiga systemutvecklare och skickliga programmerare – de bör också ha stor branschkunskap och affärsförståelse. Datavetenskap – inriktning systemutveckling ger dig rätt förutsättningar att möta arbetsmarknadens krav. Du får en bred och konkurrenskraftig grundutbildning inom datavetenskap. Inriktningen mot systemutveckling gör att du även får udd på ditt CV.
Det här läser du på programmet
Första året ägnar du åt att lägga grunden för att bli en kompetent systemutvecklare. Du får en introduktion till datorer och programmering i Java och C++. Här ligger också en kurs i användbarhet.
Andra året fördjupar du dig inom operativsystem och distribuerade system. Du får lära dig hur programvaruutveckling går till. Den kunskapen får du sedan använda praktiskt i ett större projekt.
Det tredje året läser du fördjupningskurser där du bygger upp en spetskompetens inom programmering och komplexa system. Du får dessutom lära dig tekniker för att testa programvara. Den avslutande terminen består huvudsakligen av ditt examensarbete.
Undervisningen är på både svenska och engelska. Vissa kurser, eller delar av kurser, ges helt på engelska.
Jobb efter examen
Det är idag liten konkurrens om jobben för datavetare och systemutvecklare och alla prognoser pekar på att rekryteringsbehovet kommer att finnas kvar i många år framöver. Kompetensen du får som utbildad datavetare är mycket efterfrågad.
Du kan arbeta som systemutvecklare, programmerare, testare eller IT-ansvarig i företag inom IT-industrin. Du kan även jobba inom andra företag som utvecklar programvara för sina produkter eller har en IT-enhet i sin organisation.
Läsa vidare efter programmet
Tre års studier på Datavetenskap – inriktning systemutveckling leder till en kandidatexamen med huvudområdet informationsteknologi. Efter din examen kan du fortsätta med magister- eller masterstudier på Högskolan i Skövde. Du har också möjlighet att läsa vidare på magister- eller masternivå på andra lärosäten, både i Sverige och utomlands.
Forskning i anknytning till Datavetenskap
Högskolan har flera forskningsgrupper inom området. Se forskningsmiljön Informationsteknologi för mer information.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Engelska nivå 2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Skövde
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- SystemvetenskapHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI14,90HP0,80Sök/plats13,6
- Integritet, informationssäkerhet och cybersäkerhet - masterprogramHögskolan i Skövde · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,1
- Nätverks- och systemadministrationHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI15,40HP0,85Sök/plats8,6
- Dataspelsutveckling - programmeringHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI15,17HP0,95Sök/plats6,7
- Naturvetenskapligt och tekniskt basårHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI12,48HP*Sök/plats4,0
- Informationsteknologi - Business IntelligenceHögskolan i Skövde · Skövde · HT 2026BI14,71HP0,60Sök/plats8,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,02 | 23 | 12,39 | 16 | 7 |
| BII | 14,04 | 6 | 12,76 | 6 | 5 |
| HP | 0,40 | 15 | 0,30 | 12 | 5 |
| BF | 3,00 | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 54 | 21 % | 5 | 14 % |
| Män | 204 | 79 % | 30 | 86 % |
| 24 år eller yngre | 182 | 71 % | 22 | 63 % |
| 25–34 år | 65 | 25 % | 11 | 31 % |
| 35 år eller äldre | 11 | 4 % | 2 | 6 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Datavetenskap - inriktning systemutveckling vid Högskolan i Skövde HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 12,39 i betygsgruppen BI, 12,76 i BII, 0,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Datavetenskap - inriktning systemutveckling HT 2026?
258 personer sökte, och 23 hade programmet som förstahandsval. 35 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,50 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod