Medieteknik: Media management, kandidatprogram
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,65 | 15,75 | −0,90 | 49 | −0,65 |
| BII | 16,35 | 14,24 | −2,11 | 10 | −0,69 |
| HP | 0,55 | 0,45 | −0,10 | 13 | −0,10 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (+0,21)
- HP 4 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,75 | 14,24 | 0,45 | 546 | 80 | 75 |
| HT 2025 | 17,31 | 17,07 | 0,65 | 648 | 130 | 65 |
| HT 2024 | 16,88 | 17,10 | 0,60 | 618 | 117 | 60 |
| HT 2023 | 16,39 | 16,74 | 0,50 | 527 | 84 | 60 |
| HT 2022 | 15,54 | 14,20 | 0,60 | 454 | 71 | 65 |
Om programmet
Medieteknik har stor betydelse för vårt professionella och vardagliga liv. Medieteknologier är en naturlig del av hur vi arbetar, umgås och lever våra liv. I den här utbildningen får du lära dig att designa, styra och leda olika typer av medieproduktionsprocesser och medieprojekt i en konstant föränderlig mediemarknad. Programmet riktar sig till dig som tycker att medieteknik och medieproduktion är spännande, och gillar att se saker från olika perspektiv. I utbildningen utvecklar du den kompetens som behövs för att arbeta inom dagens alltmer digitaliserade mediebransch. Utbildningen innehåller kurser som handlar om planering, ledning och publicering av medieproduktioner i olika kanaler och plattformar. Du förbereds för att skapa innovativa och effektiva arbetsprocesser i kurser med ett branschnära fokus. Programmet ger dig även kunskap om marknaden utifrån både producenternas och kundernas perspektiv. Genom valfria kurser får du under programmet möjlighet att specialisera dig utifrån dina egna intressen. Du kan nischa din utbildning mot olika medietäta branscher. Till exempel TV, radio, film, kommunikation, utbildning, underhållning, med flera. Du kan också nischa din utbildning mot olika aspekter av medieproduktion. Till exempel grafisk design, webbpublicering, marknadsföring.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- IT och ekonomi: digital transformation i verksamheterMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,01HP0,95Sök/plats14,0
- FastighetsförmedlingMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI13,90HP0,50Sök/plats7,0
- Företagsekonomi: Transport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,78HP0,80Sök/plats10,0
- FastighetsföretagandeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,97HP0,80Sök/plats8,0
- Idrottsvetenskapligt program - Sport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI11,33HP*Sök/plats4,3
- Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,65 | 53 | 15,75 | 45 | 49 |
| BII | 16,35 | 5 | 14,24 | 4 | 10 |
| HP | 0,55 | 31 | 0,45 | 25 | 13 |
| BF | 3,50 | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 386 | 71 % | 63 | 84 % |
| Män | 160 | 29 % | 12 | 16 % |
| 24 år eller yngre | 420 | 77 % | 66 | 88 % |
| 25–34 år | 109 | 20 % | 9 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 17 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Medieteknik: Media management, kandidatprogram vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,75 i betygsgruppen BI, 14,24 i BII, 0,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Medieteknik: Media management, kandidatprogram HT 2026?
546 personer sökte, och 80 hade programmet som förstahandsval. 75 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,56 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod