Fastighetsföretagande
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,42 | 15,97 | −0,45 | 61 | −1,16 |
| BII | 16,20 | 15,80 | −0,40 | 34 | −0,42 |
| HP | 0,80 | 0,80 | oförändrat | 62 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,27)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,97 | 15,80 | 0,80 | 640 | 108 | 80 |
| HT 2025 | 14,67 | 15,95 | 0,70 | 541 | 96 | 75 |
| HT 2024 | 12,45 | 15,78 | 0,40 | 564 | 76 | 90 |
| HT 2023 | 13,16 | * | 0,30 | 526 | 89 | 85 |
| HT 2022 | 14,57 | 15,33 | 0,50 | 521 | 75 | 78 |
| HT 2021 | 15,70 | 16,09 | 0,65 | 664 | 95 | 78 |
| HT 2020 | 14,98 | 15,81 | 0,55 | 507 | 85 | 88 |
| HT 2019 | 12,43 | 14,48 | 0,35 | 448 | 85 | 78 |
| HT 2018 | 14,36 | 15,00 | 0,75 | 585 | 86 | 75 |
Om programmet
Malmö universitet har i nära samarbete med fastighetsbranschen utvecklat programmet i fastighetsföretagande för att möta branschens efterfrågan på kvalificerade medarbetare med bred kompetens.
Beroende på intresse och val av kurser kan du efter examen bl a välja att arbeta med kunder, uthyrning, teknik, ekonomi, förvaltning, miljö, analys och utveckling av projekt, lokaler eller fastigheter. Du kan även arbeta med affärsstöd, Facility Management, rådgivning och support vid fastighetstransaktioner samt förhandlingsstöd till hyresgäster eller företagare. Inom branschen är det vanligt att man arbetar parallellt med flera av dessa områden och/eller att man byter arbetsuppgifter under yrkeskarriären.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- IT och ekonomi: digital transformation i verksamheterMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,01HP0,95Sök/plats14,0
- FastighetsförmedlingMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI13,90HP0,50Sök/plats7,0
- Företagsekonomi: Transport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,78HP0,80Sök/plats10,0
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,75HP0,45Sök/plats7,3
- Idrottsvetenskapligt program - Sport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI11,33HP*Sök/plats4,3
- Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,42 | 53 | 15,97 | 44 | 61 |
| BII | 16,20 | 10 | 15,80 | 9 | 34 |
| HP | 0,80 | 32 | 0,80 | 27 | 62 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 23 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 247 | 39 % | 22 | 28 % |
| Män | 393 | 61 % | 58 | 73 % |
| 24 år eller yngre | 543 | 85 % | 72 | 90 % |
| 25–34 år | 77 | 12 % | 7 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 20 | 3 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fastighetsföretagande vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,97 i betygsgruppen BI, 15,80 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fastighetsföretagande HT 2026?
640 personer sökte, och 108 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,30 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod