Fastighetsförmedling
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,83 | 13,90 | −1,93 | 32 | −1,45 |
| BII | 17,10 | 16,24 | −0,86 | 24 | −0,49 |
| HP | 0,70 | 0,50 | −0,20 | 26 | −0,16 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,55)
- HP 5 år: varierande (−0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,90 | 16,24 | 0,50 | 852 | 200 | 122 |
| HT 2025 | 14,75 | 16,15 | 0,55 | 865 | 218 | 115 |
| HT 2024 | * | 16,45 | 0,35 | 853 | 226 | 150 |
| HT 2023 | 13,50 | 15,85 | 0,30 | 917 | 223 | 140 |
| HT 2022 | 16,69 | 15,82 | 0,70 | 1 160 | 283 | 125 |
| HT 2021 | 17,24 | 17,36 | 0,80 | 1 417 | 436 | 110 |
| HT 2020 | 16,45 | 16,20 | 0,65 | 992 | 237 | 121 |
| HT 2019 | 14,53 | 15,90 | 0,65 | 978 | 254 | 145 |
| HT 2018 | 15,05 | 16,10 | 0,75 | 1 296 | 264 | 145 |
Om programmet
Utbildningen uppfyller de teoretiska krav som ställs för en registrering till fastighetsmäklare men ger dig också kunskap och kompetens som ökar din anställningsbarhet inom andra verksamheter. Du får en bred bas att stå på och ett brett arbetsfält. Detta program ersätter det tidigare Fastighetsmäklarprogrammet 180 hp.
Syftet med en kandidatexamen i Fastighetsvetenskap är att göra dig mer attraktiv på arbetsmarknaden. Efter genomgången utbildning är målet att du, förutom att arbeta som fastighetsmäklare, även ska kunna arbeta med andra fastighetsrelaterade uppdrag inom fastighetssektorn, på fastighetsbolag, banker och försäkringsbolag.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- IT och ekonomi: digital transformation i verksamheterMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI18,01HP0,95Sök/plats14,0
- Företagsekonomi: Transport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,78HP0,80Sök/plats10,0
- FastighetsföretagandeMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,97HP0,80Sök/plats8,0
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,75HP0,45Sök/plats7,3
- Idrottsvetenskapligt program - Sport ManagementMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI11,33HP*Sök/plats4,3
- Leadership for Sustainability, Master's Programme (One-Year)Malmö universitet · Malmö · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,83 | 78 | 13,90 | 68 | 32 |
| BII | 17,10 | 14 | 16,24 | 13 | 24 |
| HP | 0,70 | 48 | 0,50 | 41 | 26 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 33 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 406 | 48 % | 59 | 48 % |
| Män | 446 | 52 % | 63 | 52 % |
| 24 år eller yngre | 695 | 82 % | 96 | 79 % |
| 25–34 år | 107 | 13 % | 15 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 50 | 6 % | 11 | 9 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fastighetsförmedling vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,90 i betygsgruppen BI, 16,24 i BII, 0,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fastighetsförmedling HT 2026?
852 personer sökte, och 200 hade programmet som förstahandsval. 122 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,85 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod