Kandidatprogram i speldesign och programmering
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,71 | 16,71 | −1,00 | 14 | −1,20 |
| BII | 18,76 | 13,75 | −5,01 | 3 | −2,27 |
| HP | 0,90 | 0,55 | −0,35 | 2 | −0,21 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,64)
- HP 5 år: varierande (−0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,71 | 13,75 | 0,55 | 232 | 28 | 15 |
| HT 2025 | 18,21 | 17,68 | 0,90 | 296 | 39 | 20 |
| HT 2024 | 15,84 | 16,48 | 1,00 | 324 | 42 | 25 |
| HT 2023 | 17,92 | 15,79 | 0,90 | 423 | 65 | 25 |
| HT 2022 | 17,34 | 15,79 | 0,90 | 415 | 68 | 25 |
| HT 2021 | 17,35 | 16,06 | 0,85 | 373 | 48 | 25 |
| HT 2020 | 16,78 | 13,68 | 0,65 | 339 | 53 | 30 |
| HT 2019 | 16,93 | 17,81 | 1,00 | 267 | 45 | 22 |
| HT 2018 | 17,31 | 17,05 | 1,10 | 381 | 56 | 20 |
| HT 2017 | 17,05 | 19,67 | 1,10 | 393 | 67 | 20 |
| HT 2016 | 18,20 | 14,90 | 0,75 | 375 | 54 | 38 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i speldesign och programmering är en akademisk utbildning som ger dig som student goda kunskaper i spelutveckling och mer specifika färdigheter i de tekniska delarna, dvs. programmeringen av spel. Du kommer att utveckla din förståelse för hur spel fungerar och påverkar såväl användarna som samhället i stort.
Programmet ger dig verktyg för att förstå och arbeta med spel på professionell nivå samt rustar dig för att kunna utveckla nya uttryck och upplevelser inom spelmediet. Utbildningen varvar praktisk spelutveckling i projektform med teoretiska kurser inom huvudområdet speldesign och biområdet programvaruteknik.
Inom ämnet speldesign utforskas teorier och metoder i speldesign, spelutveckling och spelanalys. Som speldesigner behöver du goda kommunikativa färdigheter både för att kommunicera och samarbeta väl med ditt arbetslag och för att kunna forma spelarens upplevelse. Utbildningen innehåller därför kommunikationsträning för att utveckla ditt sätt att uttrycka dig, såväl muntligt som i text, bild och spel.
Som programmerare får du under utbildningen de logiska och tekniska kunskaper som behövs för att utveckla spel. Utvecklingsprocessen kräver normalt insatser av speldesigners, grafiker, producenter, testare och programmerare. Därför kommer du också, i grupparbeten, att få träna de samarbetstekniska färdigheter som behövs i ett mångfacetterat, och i branschen ofta internationellt, spelutvecklingsprojekt.
Programmet har en varierad studentgrupp där många olika nationaliteter finns representerade och tack vare den höga nivån på studenternas produktioner har utbildningen ett gott internationellt anseende. Våra studenter har en framgångsrik historia och har ställt ut på internationella mässor som alt.ctrl.GDC, lanserat kommersiella indie-titlar som [Amelite](), [Dwarfs](), [Defunct](), [Frog Climbers](), [Secrets of Grindea](), [State of Wonder]() och [vunnit många priser]() vid Swedish Game Awards, den största tävlingen för oberoende utvecklare i Norden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3c eller Matematik D, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1c, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,71 | 8 | 16,71 | 8 | 14 |
| BII | 18,76 | 1 | 13,75 | 1 | 3 |
| HP | 0,90 | 6 | 0,55 | 6 | 2 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 38 | 16 % | 2 | 13 % |
| Män | 194 | 84 % | 13 | 87 % |
| 24 år eller yngre | 193 | 83 % | 13 | 87 % |
| 25–34 år | 32 | 14 % | 2 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 7 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i speldesign och programmering vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,71 i betygsgruppen BI, 13,75 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i speldesign och programmering HT 2026?
232 personer sökte, och 28 hade programmet som förstahandsval. 15 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,50 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod