Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 270 sökande hittills, varav 23 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
20,6 sökande per antagen.
VT 2026
12,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,45 | 17,99 | −0,46 | 48 | −1,72 |
| BII | 18,54 | 18,54 | oförändrat | 13 | −1,63 |
| HP | 1,25 | 1,05 | −0,20 | 29 | −0,26 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (−1,18)
- HP 4 år: varierande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 270 | 23 | ||||
| HT 2026 | 17,99 | 18,54 | 1,05 | 289 | 17 | 14 |
| VT 2026 | 16,11 | 14,55 | 0,60 | 257 | 28 | 20 |
| HT 2025 | 14,74 | 15,45 | 0,65 | 233 | 9 | 18 |
| VT 2025 | 14,89 | 15,16 | 0,40 | 235 | 16 | 18 |
| HT 2024 | 16,17 | 16,55 | 0,50 | 214 | 9 | 15 |
| VT 2024 | 17,14 | 13,42 | 0,75 | 200 | 21 | 12 |
| HT 2023 | 17,24 | 18,22 | 0,55 | 201 | 10 | 12 |
| VT 2023 | 16,86 | 15,75 | 0,65 | 223 | 26 | 12 |
| HT 2022 | 19,17 | 18,52 | 1,25 | 240 | 14 | 7 |
| VT 2022 | 17,14 | 17,65 | 0,65 | 242 | 29 | 12 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,02HP0,85Sök/plats29,4
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Journalistik och digitala medierSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,61HP0,85Sök/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,45 | 8 | 17,99 | 8 | 48 |
| BII | 18,54 | 1 | 18,54 | 1 | 13 |
| HP | 1,25 | 5 | 1,05 | 5 | 29 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,81 | 10 | 16,11 | 10 | 27 |
| BII | 17,21 | 2 | 14,55 | 2 | 7 |
| HP | 0,75 | 7 | 0,60 | 7 | 22 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 3 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 16 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 191 | 71 % | – | – |
| Män | 79 | 29 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 185 | 69 % | – | – |
| 25–34 år | 68 | 25 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 17 | 6 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap vid Södertörns högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,99 i betygsgruppen BI, 18,54 i BII, 1,05 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap HT 2026?
289 personer sökte, och 17 hade programmet som förstahandsval. 14 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +3,25 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod