Socionomprogrammet med storstadsprofil
- Mycket hård konkurrens
- 210 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Socionomexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 308 sökande hittills, varav 524 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
29,4 sökande per antagen.
VT 2026
21,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,39 | 18,02 | −0,37 | 584 | −0,59 |
| BII | 18,28 | 17,75 | −0,53 | 318 | −0,41 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 442 | −0,09 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,33)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 308 | 524 | ||||
| HT 2026 | 18,02 | 17,75 | 0,85 | 2 442 | 434 | 83 |
| VT 2026 | 17,18 | 17,23 | 0,75 | 1 723 | 399 | 80 |
| HT 2025 | 17,94 | 17,45 | 0,85 | 1 809 | 312 | 52 |
| VT 2025 | 17,20 | 17,81 | 0,75 | 1 548 | 371 | 52 |
| HT 2024 | 17,81 | 17,04 | 0,75 | 1 806 | 329 | 55 |
| VT 2024 | 16,98 | 17,04 | 0,65 | 1 552 | 326 | 75 |
| HT 2023 | 17,40 | 17,28 | 0,70 | 1 666 | 277 | 95 |
| VT 2023 | 16,57 | 16,51 | 0,65 | 1 527 | 324 | 110 |
| HT 2022 | 16,98 | 16,77 | 0,70 | 1 780 | 308 | 150 |
| VT 2022 | 17,40 | 17,35 | 0,80 | 1 843 | 353 | 68 |
| HT 2021 | 18,35 | 18,10 | 0,85 | 2 325 | 361 | 65 |
| VT 2021 | 17,85 | 17,97 | 0,80 | 2 118 | 468 | 65 |
| HT 2020 | 18,63 | 18,41 | 0,90 | 2 338 | 425 | 65 |
| VT 2020 | 17,51 | 17,85 | 0,95 | 1 697 | 390 | 65 |
| HT 2019 | 18,35 | 19,03 | 0,95 | 2 207 | 379 | 55 |
| VT 2019 | 17,34 | 17,33 | 0,85 | 1 808 | 476 | 78 |
| HT 2018 | 17,92 | 17,92 | 0,95 | 2 341 | 416 | 85 |
| VT 2018 | 17,44 | 17,50 | 0,90 | 2 030 | 459 | 60 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Journalistik och digitala medierSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,61HP0,85Sök/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
- Förvaltningsprogrammet - offentlig organisation och ledningSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,46HP0,75Sök/plats16,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,39 | 41 | 18,02 | 41 | 584 |
| BII | 18,28 | 12 | 17,75 | 12 | 318 |
| HP | 0,90 | 27 | 0,85 | 27 | 442 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 48 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,83 | 38 | 17,18 | 38 | 367 |
| BII | 17,66 | 13 | 17,23 | 13 | 274 |
| HP | 0,85 | 26 | 0,75 | 26 | 305 |
| BF | 4,00 | 3 | 3,50 | 3 | 36 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 13 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 856 | 80 % | – | – |
| Män | 452 | 20 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 243 | 54 % | – | – |
| 25–34 år | 697 | 30 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 368 | 16 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet med storstadsprofil vid Södertörns högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,02 i betygsgruppen BI, 17,75 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Socionomprogrammet med storstadsprofil HT 2026?
2 442 personer sökte, och 434 hade programmet som förstahandsval. 83 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,08 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod