Journalistik och digitala medier
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 435 sökande hittills, varav 79 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,6 sökande per antagen.
VT 2026
6,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 16,61 | −2,04 | 74 | −1,63 |
| BII | 18,23 | 17,55 | −0,68 | 28 | −1,48 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 41 | −0,16 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (+0,07)
- HP 4 år: varierande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 435 | 79 | ||||
| HT 2026 | 16,61 | 17,55 | 0,85 | 575 | 113 | 60 |
| VT 2026 | 14,61 | 15,11 | 0,50 | 418 | 83 | 70 |
| HT 2025 | 17,57 | 18,25 | 0,65 | 651 | 86 | 65 |
| VT 2025 | 15,72 | 15,33 | 0,40 | 463 | 87 | 65 |
| HT 2024 | 16,70 | 15,35 | 0,45 | 570 | 57 | 60 |
| VT 2024 | 15,26 | 15,63 | * | 452 | 80 | 60 |
| HT 2023 | 15,10 | 14,37 | 0,20 | 560 | 63 | 65 |
| VT 2023 | 15,50 | 15,35 | 0,45 | 437 | 91 | 60 |
| HT 2022 | 16,54 | 16,35 | 0,65 | 548 | 72 | 60 |
| VT 2022 | 15,09 | 16,53 | 0,40 | 400 | 65 | 60 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,02HP0,85Sök/plats29,4
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
- Förvaltningsprogrammet - offentlig organisation och ledningSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,46HP0,75Sök/plats16,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 34 | 16,61 | 33 | 74 |
| BII | 18,23 | 4 | 17,55 | 5 | 28 |
| HP | 0,90 | 20 | 0,85 | 20 | 41 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 2 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,48 | 39 | 14,61 | 39 | 52 |
| BII | 16,70 | 6 | 15,11 | 6 | 20 |
| HP | 0,65 | 23 | 0,50 | 23 | 24 |
| BF | 4,00 | 2 | 3,00 | 2 | 4 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 27 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 303 | 70 % | – | – |
| Män | 132 | 30 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 278 | 64 % | – | – |
| 25–34 år | 127 | 29 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 30 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik och digitala medier vid Södertörns högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,61 i betygsgruppen BI, 17,55 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik och digitala medier HT 2026?
575 personer sökte, och 113 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,96 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod